dieta warzywna
Photo Tyca/ pixabay

W ciągu ostatnich lat wiele ludzi na świecie przekonuje się do diety bezmięsnej.  Chociaż trudno określić liczbę wegetarian i wegan na świecie, statystki Google Trends jasno pokazują, że dieta roślinna zyskuje na popularności. Dietetycy coraz chętniej porównują diety wegetariańskie i wegańskie, z dietą mięsną. Początkowo powstawały specjalne sklepy z żywnością dla tych grup, teraz prawie w każdej sieci spożywczej, znajdziemy dział z taką żywnością. To również wskazuje, że popyt na takie produkty rośnie.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie coraz śmielej sięgają po dietę bezmięsną. Dietetycy przekonują, że jeśli dobrze zamienimy produkty mięsne i dieta roślinna będzie dobrze zbilansowana, jest ona bezpieczna i korzystna dla zdrowia. Dieta wegetariańska dzieli się na kilka podtypów, w zależności, jakie produkty spożywamy. Podczas gdy wiele osób decyduje się na weganizm, rezygnując ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego (jaj, miodu, nabiału), inni wolą wegetarianizm, usuwając mięso, ale nie wykluczając wszystkich produktów odzwierzęcych. 

W artykule tym dowiesz się, jaka jest różnica między tymi dwoma dietami, jakie są ich zalety i z jakimi konsekwencjami są związane. 

dieta
Photo nastogadka/pixabay

Dieta roślinna – rodzaje

Istnieje wiele różnych diet roślinnych. Oto kilka najpopularniejszych. 

 • Dieta wegetariańska – wegetarianie spożywają jajka, miód, nabiał, ale nie jedzą mięsa, ryb, ani owoców morza. Ten rodzaj wegetarianizmu można również nazwać „owo-lakto-wegetarianizm”. 
 • Dieta owowegetariańska – ten rodzaj charakteryzuje się zostawieniem w diecie jedynie jajek i czasem miodu. Całkowicie wyklucza mięso, nabiał, owoce morza, ryby.
 • Dieta Lakto – Wegetariańska – można spożywać nabiał, miód, ale unikać należy mięsa, ryb, owoców morza i jajek.
 • Dieta wegańska – unikanie wszelkich produktów mięsnych i odzwierzęcych. Jest ona najbardziej restrykcyjna.
 • Dieta peskatariańska – ta dieta odnosi się do spożywania ryb i innych owoców morza. Całkowicie usuwa mięsa zwierząt lądowych. Można dodać do diety nabiał i jaja. 
owoc
Photo anncapictures/ pixabay

Weganizm – coś więcej niż dieta

Jedną z głównych cech odróżniających wegan od wegetarian jest to, że weganizm nie obejmuje tylko diety. Weganizm to etyczny punkt widzenia, który wpływa na wiele aspektów życia. Głównym przekonaniem wegan jest to, że nie powinno się wykorzystywać ani zabijać zwierząt, dla pożywienia, odzieży, kosmetyków, czy rozrywki. 

Oznacza to, że oprócz rezygnacji z żywności pochodzenia zwierzęcego, weganin prawdopodobnie będzie unikał również chodzenia do cyrków, ogrodów zoologicznych. Nigdy nie kupi prawdziwego futra, czy butów, torebki z prawdziwej skóry. Nie będzie używał również kosmetyków testowanych na zwierzętach. 

Dieta roślinna – co jeść?

Chociaż wiele osób uważa, że dieta wegańska jest bardzo restrykcyjna, jednak istnieje wiele produktów roślinnych, które dobrze zastępują mięso i produkty odzwierzęce. Zarówno weganie, jak i wegetarianie jedzą bardzo dużą ilość warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, orzechów. Według najnowszych badań dieta taka jest bardzo zdrowa i niesie wiele korzyści. Istnieją dowody na to, że regularne spożywanie czerwonego mięsa wiąże się z wyższym wystąpieniem raka jelita grubego. Ponadto jedząc mięso, jesteśmy narażeni na wystąpienie salmonelli, czy zatrucie się jajami pasożytów. 

Przykłady posiłków wegetariańskich i wegańskich:

 • pizza warzywna bez sera z serem wegańskim;
 • warzywne curry bez gulaszu;
 • omlet warzywny;
 • zapiekany makaron serowy;
 • hash ze słodkich ziemniaków z jakiem;
 • pieczony makaron pomidorowy;
 • tofu z makaronem;
 • risotto z grzybami;
 • burgery fasolowe;
 • kotlety ziemniaczane.

W internecie znajdziesz bardzo dużo ciekawych przepisów wegetariańskich i wegańskich, a w księgarni możesz kupić książki na ten temat. 

makaron
Photo RitaE/ pixabay

Korzyści płynące z diety warzywnej

Na koniec kilka zalet diety bezmięsnej. Wykazano, że dieta ta doskonale wpływa na zachowanie odpowiedniej wagi ciała, a to z kolei wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia, podwyższonego cholesterolu, chorób serca, cukrzycy. Szczególnie dieta wegańska okazała się skutecznym sposobem leczenia wielu przewlekłych chorób i dolegliwości, w tym raka, chorób serca, cukrzycy typu 2 i reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Udowodniono również, że oprócz zmniejszonego spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, diety wegetariańskie i wegańskie zawierają większe ilości witamin i minerałów, przeciwutleniaczy, błonnika i zdrowych związków roślinnych. 

Wegetarianin powinien wiedzieć również jak zastąpić np. białko zwierzęce czy inne substancje odpowiednią porcją roślinnych produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here