krem do twarzy
Photo saponifier/pixabay

Większość kobiet i mężczyzn inwestuje w produkty do pielęgnacji skóry. Najczęściej wybieranym produktem jest krem do twarzy. Na rynku mamy setki produktów, które różnią się efektami, jakie chcemy osiągnąć, rodzajem skóry, wiekiem, porą stosowania, konsystencją. Mamy więc na przykład kremy nawilżające, matujące, natłuszczające, na dzień, na noc, kremy z filtrem, przeciwzmarszczkowe, liftingujące, kremy 60+,  30+ i wiele innych. Idąc do drogerii, warto, chociaż ogólnie wiedzieć, jakiego kremu potrzebujemy, aby nie zwariować w poszukiwaniu idealnego kremu wśród setek kolorowych opakowań. Ta wiedza z pewnością ułatwi i przyspieszy zakupy.

Wiele kremów ma tak wiele składników o skomplikowanych nazwach, że nie sposób poznać ich wszystkich. Dlatego jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie kosmetologii, nie zaprzątaj sobie głowy skomplikowanymi nazwami chemicznymi, a jedynie skup się na napisać zawartych z przodu opakowania. 

krem
Photo summa/pixabay

Krem do twarzy – na jakie składniki zwrócić uwagę?

Jeżeli już będziesz wiedział, jakie problemy ma Twoja cera, łatwiej będziesz mógł dobrać odpowiedni krem. Ważne, żeby krem, który ma dobrze zadziałać, miał odpowiednie składniki aktywne, które sprawią, że efekty stosowania kosmetyku będą zadowalające. Aby jeszcze bardziej poprawić działanie kremów, zaleca się wykonywanie raz dziennie masażu twarzy. 

Kremy nawilżające

Takie kremy powinny zawierać substancje, które sprawią, że woda będzie zatrzymywana i nawilżała skórę od środka. Produkty zwiększające wilgotność, to na przykład glicerol, woda, gliceryna, PEG (glikol polietanowy).

Kremy natłuszczające

Powinny zawierać naturalne oleje (np. z awokado, jojoby), fosfolipidy, lanolinę, lipidy, masło kakaowe, masło shea. Składniki te natłuszczą suchą skórę i złagodzą podrażnienia, które są częste przy takim rodzaju skóry. 

Kremy do zadań specjalnych

Często wybieranymi kremami są również kremy przeciwzmarszczkowe czy na popękane naczynka. Kremy przeciwzmarszczkowe głównie opierają się na kwasie hialuronowym, śluzie ślimaka, glikoceramidach, kwasach nukleinowych. Kremy takie mogą również zawierać olej z wiesiołka. Jednak głównym wyznacznikiem jest kwas hialuronowy (im większe jego stężenie, tym lepiej). 

Kremy na popękane naczynka, zawierają składniki łagodzące i redukujące zaczerwieniani skóry. Mogą także wpływać na uszczelnienie naczyń krwionośnych położonych pod skórą twarzy. 

cera
Photo engin_akyurt/pixabay

Kremy do twarzy – substancje drażniące i alergiczne

Jeżeli masz skłonność do alergii, warto, aby każdy nowy krem wypróbować na wierzchu dłoni. Zapytaj w drogerii również o próbki wybranych kremów. Osoby o wrażliwej skórze lub alergiach muszą zwracać szczególną uwagę na składniki. Istnieją również specjalne kremy dla alergicznej skóry. Są one przeważnie pozbawione parabenów, konserwantów i substancji zapachowych. 

Jak dobrać krem do twarzy – rodzaje skóry

Istnieje kilka rodzajów skóry. Warto wiedzieć, jaki rodzaj posiadamy, aby dobrać odpowiedni kosmetyk.

Tłusta skóra

Skóra produkuje naturalne oleje, aby zachować nawilżenie. Skóra, która produkuje go za dużo i posiada większe pory niż normalnie, ma skłonność do przetłuszczania. Objawia się to świeceniem skóry, licznymi i częstymi wypryskami łojotokowymi. Warto stosować kremy z kwasem hialuronowym, gdyż powoduje on nawilżenie skóry, ale nie pozostawia tłustej warstwy na zewnątrz.

Sucha skóra

Sucha skóra wygląda matowo i pozbawiona jest blasku. Jest pokryta warstwą martwych komórek. Światło odbija się od szorstkich komórek we wszystkich kierunkach. Jeżeli zaś skóra jest nawilżona, ma gładką powierzchnię, równomiernie odbija światło i wygląda na bardziej promienną. Wysuszenie skóry może być spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce, częstymi gorącym prysznicem, używanie produktów złuszczających naskórek (kwas salicylowy, kwas glikolowy). Wraz z wiekiem skóra również staje się bardziej sucha. 

Skóra wrażliwa

To skóra podatna na podrażnienia i stany zapalne. Osoby z tym rodzajem skóry mogą mieć trądzik różowaty lub kontaktowe zapalenie skóry. Ponadto skóra wrażliwa jest podatna na pieczenie. Skora wrażliwa często jest wywołana zbytnim używaniem kosmetyków do peelingu. Po odstawieniu ich i  normalizowaniu skóry, skóra zmienia swój rodzaj. 

skora
Photo Alexas_Fotos/ pixabay

Skóra mieszana

Nie ma uniwersalnej definicji skóry mieszanej. Rodzaj skóry może zmieniać się sezonowo. Oznacza to suchość zimą i tłustość latem.  Skóra mieszana jest zwykle bardziej tłusta na czole i nosie, gdzie jest więcej gruczołów łojowych, a na policzkach jest bardziej sucha. Czasami okolice ust mogą być zarówno suche, jak i tłuste i ogólnie bardziej wrażliwe. 

Skóra normalna

Podobnie jak w przypadku skóry mieszanej, trudno jest zdefiniować normalną skórę.

Nie ma medycznej definicji skóry normalnej, ale mówiąc ogólnie, może to oznaczać, że skóra jest zdrowa i dobrze nawilżona. Skóra normalna wytwarza wystarczającą ilość sebum, aby ją nawilżyć.

Jeżeli już zdefiniujesz swój rodzaj skóry, łatwiej będzie ci dobrać odpowiedni kosmetyk. Jeżeli nie wiesz jaki produkt wybrać, warto poradzić się sprzedawcy w sklepie lub kogoś z rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here