Zwykle łatwo jest stwierdzić, kiedy nie czujesz się zbyt dobrze i coś ci dolega. Może odczuwasz ból gardła, masz gorączkę, dreszcze, masz katar. Wtedy możesz iść do lekarza, który z pewnością coś temu zaradzi. Jednak z naszym pupilem jest inaczej. Nie powie nam wprost, że jest mu źle. Dlatego ty jako opiekun, powinieneś dostrzegać symptomy, zmiany zachowania psa, które mogą wskazywać, że czas odwiedzić weterynarza. Przedstawiamy 10 oznak, które mogą wskazywać na to, że pies choruje.
Spis Treści
Brak apetytu
Jednym z najbardziej charakterystycznych psiego złego samopoczucia jest brak apetytu. Jeżeli pies nie je tylko jeden dzień, wskazuje, że raczej jest wszystko w porządku. Nawet jeśli psu coś dolegało, z pewnością nie było to zbyt poważne. Brak apetytu może wiązać się z nową karmą, która psu akurat nie smakuje. Jeśli brak apetytu nie wiąże się ze zmianą menu i trwa dłużej niż jeden dzień, koniecznie udaj się z psem do lekarza.
Chory pies się chowa
Psy uwielbiają żywiołowo witać swojego pana po powrocie z pracy. Jeśli jednak pies tego nie uczyni (a widzisz, że nie narozrabiał i nie śpi) może oznaczać to, że nie czuje się najlepiej. Zachowanie to też przejawia się podczas normalnego funkcjonowania. Być może pies zawsze wesoło przybiegał, gdy tylko go zawołałeś, być może lubi leżeć przy tobie, gdy oglądasz telewizję, a nagle leży gdzieś schowany, samotny i smutny. Zanim zabierzesz psa do weterynarza, zastanów się, czy coś w waszym życiu się nie zmieniło, ponieważ może być to wynik stresu. Może to być przeprowadzka, narodziny dziecka, głośny remont. Jeśli wszystko jest po staremu, a pies dziwnie się zachowuje, wybierzcie się do weterynarza.
Większe pragnienie
Jedną z wyraźnych oznak choroby psa jest to, że Twój futrzak zaczyna pić więcej wody niż zwykle. Jeśli nie zmieniłeś marki ani stylu żywności, to znaczy mniej mokrej karmy i więcej suchej karmy, istnieje szansa, że cierpi na cukrzycę lub chorobę nerek.
Pies wypija średnio 20-70 ml wody na kilogram masy ciała dziennie. Jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, porozmawiaj ze specjalistą.
Chory pies – zwróć uwagę na oczy
Mówią, że oczy są oknem duszy i mogą być pewnym psim symptomem, że coś jest nie tak, jeśli po prostu nie wyglądają dobrze. Jeśli oczy są czerwone, mętne lub wydzielają płyny, jasne lub przebarwione, są to prawdopodobnie poważne objawy choroby psa; idź do weterynarza.
Problemy z załatwianiem
Problemy z załatwianiem mogą mieć różne objawy. Może to być skąpomocz, czyli pies chce oddać mocz jednak bez rezultatu, lub właśnie ma problem z jego utrzymaniem i załatwia się, gdzie popadnie. Może również pocierać pupą po podłodze, lub ma odruchy, jakby chciał się wypróżnić, ale mu się to nie udaje. Niezależnie od symptomów, które zauważysz, że są inne niż zwykle, zabierz go do weterynarza, aby upewnić się, jaki jest jego stan zdrowia.
Agresywne zachowanie
Kiedy twój pies, który zwykle jest bierny, nagle staje się wobec ciebie agresywny, przestań się zastanawiać, dlaczego widzisz ten objaw u swojego psa. Czy faworyzowała miejsce na swoim ciele, takie jak łapa, a ty dotknąłeś jej łapy, a ona zareagowała w obronie? Zwróć szczególną uwagę, dlaczego może zachowywać się tak, jak jest i poproś ją o sprawdzenie lekarza, jeśli to zachowanie nie ustąpi.
Nadmierne lizanie
Ten objaw psa może oznaczać coś innego, w zależności od tego, na czym skupia swoją uwagę twój przyjaciel. Powtarzające się lizanie między pazurami, biodrami lub w pobliżu ogona może być oznaką alergii. Jeśli wielokrotnie oblizuje podłogę lub własne usta, może mieć zaburzenia żołądkowo-jelitowe; dla pewności udaj się do weterynarza.
Letarg
Starzejący się pies bez wątpienia zwolni i będzie chciał spać więcej. Ale kiedy stosunkowo młody pies zaczyna więcej spać i nie jest zainteresowany wstawaniem i codziennymi spacerami z tobą, potraktuj to jako oznakę psiej choroby. Nie jest to normalne zachowanie.
Chory pies – zmiana barwy dziąseł
Dziąsła u psów są zazwyczaj różowe, chociaż niektóre rodzą się z czarnymi dziąsłami. Jeśli zauważysz, że dziąsła zmieniły kolor, na przykład czerwony, biały, niebieski lub fioletowy, jest to prawdopodobnie poważny objaw chorego psa i musisz natychmiast zabrać ją do weterynarza.
Inne znaczące objawy psa
Istnieje kilka innych objawów u psów, które mogą wymagać, abyście odwiedzili weterynarza. Mogą to być wymioty, trudności w oddychaniu, wpatrywanie się w ścianę, niezdrowo wyglądające futro, nadmierne skomlenie lub cokolwiek innego. Z pewnością będziesz wiedział, że Twój pies nie zachowuje się jak zawsze.
Posiadanie psa domowego może oznaczać wiele zmartwień i stresu, jeśli często wymaga on wielu wizyt u weterynarza. Może to również oznaczać dużo wydatków z Twojej strony. Jednak im szybciej wykryta choroba, tym mniejsze wydatki poniesiesz na późniejsze, być może skomplikowane leczenie. Dlatego zawsze, gdy coś cię niepokoi, lepiej udać się do lekarza w celu zbadania psa. Przed wyborem psa, warto też wiedzieć, że niektóre rasy są bardziej podatne na niektóre z chorób. Dlatego jeśli nie wiesz, jaki pies będzie dla ciebie odpowiedni, doradź się weterynarza.