wegetarianizm
Photo PhotoMIX-Company/ pixabay

Wegetarianizm stał się bardzo popularny na całym świecie i ma coraz więcej zwolenników. Początkowo byli to w większości miłośnicy zwierząt, którzy chcieli je ocalić. Z czasem powstało szereg badań na temat zdrowia wegetarian. Wykazano, że dieta przynosi korzyści, a białko z produktów zwierzęcych łatwo można zastąpić.

Jeżeli rozważasz przejście na dietę  roślinną, zastanów się najpierw jakim rodzajem wegetarianina chcesz być. Kiedy już podejmiesz decyzję, których pokarmów będziesz unikać, musisz przygotować odpowiedni plan żywieniowy, aby dieta była dobrze zbilansowana. 

dieta
Photo Alexey_Marcov/ pixabay

Wegetarianizm – rodzaje diety

Wyróżniamy kilka rodzajów diety wegetariańskiej. Najpopularniejszy podział to pełny wegetarianizm lub częściowy. 

Ogólny wegetarianizm

Oznacza to, że nie jesz mięsa, ryb, drobiu. Tutaj można wyróżnić różne podkategorie, w zależności od tego, z jakich produktów zrezygnujesz, a jakie zostawisz w diecie. I tak mamy tu:

  • wegetariańskie lakto-ovo – osoby takiej spożywają jaja oraz produkty mleczne;
  • lakto – jedzą produkty mleczne, ale nie jedzą jajek;
  • ovo – jedzą jajka, ale nie spożywają produktów mlecznych.

Weganizm

Jeśli jesteś weganinem, nie jesz mięsa, drobiu, ryb. Nie spożywasz także produktów odzwierzęcych – jaj, sera, mleka, żelatyny, miodu. 

obiad wege
Photo casia9/pixabay

Częściowy wegetarianizm

Częściowy wegetarianin nie je mięsa, ale je niektóre pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Wyróżnia się tu:

  • pesakatarowie – jedzą ryby, ale nie jedzą innego mięsa;
  • pyłowegetarianie – jedzą produkty drobiowe, ale nie jedzą innego mięsa i ryb;
  • fleksitarianie – jedzą pokarmy roślinne, ale czasem mogą sobie pozwolić na pokarmy mięsne i pochodzenia odzwierzęcego. 

Korzyści diety wegetariańskiej

Jeżeli dieta wegetariańska jest dobrze stosowana, tzn. brakujące produkty zastąpimy dobrymi zamiennikami pochodzenia roślinnego, dieta taka przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Oto niektóre z nich. 

  1. Jest korzystna dla serca – produkty roślinne mają wiele cennych substancji, które dobrze wpływają na serce, na krążenie krwi i ciśnienie. Zawierają dużo rozpuszczalnego błonnika, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru i cholesterolu, a tym samym zapobiega zawałowi serca. Wybierz produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy.
  2. Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory – przeprowadzono wiele badań, które wykazały, że dieta wegetariańska sprzyja niższemu zachorowaniu na różne nowotwory. Bardzo dobre wyniki przyniosły badania nad nowotworami kobiecymi. Kluczem do sukcesu może być dieta pełna świeżych owoców i warzyw. 
  3. Zapobiega cukrzycy – wegetarianizm zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Główną rolę odgrywają produkty o niskim indeksie glikemicznym, produkty wysokoziarniste, orzechy, rośliny strączkowe. 
  4. Zmniejsza objawy astmy – dieta, szczególnie wegańska pozwala na zminimalizowanie objawów astmy. Pokarmy pochodzenia zwierzęcego w znacznym stopniu wywołują reakcję alergiczną i zapalną, a usunięcie ich dobrze wpływa na zdrowie. 
  5. Wspomaga zdrowie kości – udowodniono, że produkty odzwierzęce wypłukują wapń z organizmu, dlatego dieta wegetariańska zatrzymuje ten pierwiastek. W związku z tym kości są mocniejsze i zmniejsza się ryzyko osteoporozy. 
owoce
Photo Silviarita/ pixabay

Wegetarianizm – czy jest bezpieczny?

Dieta wegetariańska może powodować niedobory mikroelementów, pierwiastków i witamin. Dlatego tak ważne jest mądre zastąpienie odstawianych produktów. Wtedy dieta jest bezpieczna i może przynieść jedynie korzyści. Jeżeli zamierzasz dopiero wejść w przygodę z wegetarianizmem, dobrze jest skontaktować się z dietetykiem, aby dobrał dobrze zbilansowaną dietę Nagłe odstawienie produktów mięsnych i brak alternatywy może spowodować wystąpienie anemii i różnych chorób. Dlatego jeśli nie mamy doświadczenia i wiedzy, warto skorzystać  z rad profesjonalistów. 

Jeżeli jesteś kobietą ciężarną, również zapytaj ginekologa, czy nie ma przeciwwskazań w przejściu na wegetarianizm. 

Jak przejść na wegetarianizm – kilka rad dla początkujących

  • Jeżeli do tej pory jadłeś wszystko, warto stopniowo rezygnować z produktów. W pierwszej kolejności odstaw czerwone mięso, potem ewentualnie drób, ryby i produkty odzwierzęce (w zależności jakim typem wegetarianina chcesz być). Odradzamy całkowite odstawienie wszystkiego, gdyż organizm nie koniecznie sobie z tym poradzi. Jak już wspomniano wyżej, warto udać się do dietetyka, który ustawi dietę według indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. 
wegetarianizm
Photo Silviarita/ pixabay
  • Możesz początkowo wybrać dni, w których będziesz wege. Na przykład ćwicz przez jakiś czas bezmięsne poniedziałki i czwartki. Jak organizm się przyzwyczai do nowej diety, możesz zwiększać bezmięsną dietę. 
  • W sklepach dostępnych jest masa wegetariańskich odmian „normalnych” potraw. A więc znajdziemy wegetariańskie hamburgery, nuggetsy z „kurczaka”, pasztet, majonez i inne produkty. Są one oczywiście droższe od normalnych odpowiedników. Jest to również jeden z powodów, przez który ludzie rezygnują z tej diety, uważając ją za „wymysł bogatych”. 
  • Zakup książkę z przepisami wegetariańskimi lub poszukaj przepisów w internecie. Jest tego naprawdę sporo. Możesz zapisać się do dedykowanych grup w mediach społecznościowych, gdzie doświadczeni użytkownicy chętnie dzielą się radami i przepisami. 
  • Jeśli cierpisz na przewlekłe choroby, również zapytaj lekarza, czy taka dieta nie zagraża Twojemu zdrowiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here