zamienniki mięsa wege
Photo jrakusas0/ pixabay

Co raz więcej osób decyduje się na porzucenie mięsa i przejście na wegetarianizm czy weganizm. Dietetycy podkreślają, że dieta roślinna jest bezpieczna i korzystna dla zdrowia. Jednak, aby tak było, musi być dobrze zbilansowana. Mięso zawiera wiele substancji (np. białko zwierzęce), które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego decydując się na taką dietę, warto wiedzieć jak dobrze zastąpić produkty mięsne. Poznaj dobre zamienniki mięsa.

Na rynku mamy coraz więcej produktów wegetariańskich. Na półkach w supermarketach znajdziemy kotlety, hamburgery, pasztety, parówki i inne dania „mięsne”. Są one wykonane głównie z roślin i są alternatywą dla mięsnych odpowiedników. Produkty te często zawierają mniej cholesterolu, tłuszczu, kalorii. 

mięso wegetarianskie
Photo jonathanvalencia5/ pixabay

Zamienniki mięsa – tofu

Tofu to klasyczna alternatywa dla mięsa i od wieków jest jednym z podstawowych źródeł pożywienia w krajach azjatyckich. Jest bogatym źródłem białka i zawiera mało kalorii. Łatwo można go wymieszać z przyprawami, zmieniając jego smak. Tofu jest dostępne w niezliczonych odmianach, w tym w wersjach aromatycznych, wędzonych i marynowanych, przyprawionych różnymi ziołami i przyprawami.

Tofu produkuje się z namoczonych ziaren soi, które przeciera się wodą, aby uzyskać gładkie puree. Następnie przecier jest filtrowany, co oddziela zwarte, włókniste składniki od płynnej zawartości. Ciecz jest następnie podgrzewana do temperatury tuż poniżej wrzenia, co zestala zawartość cieczy w podobny sposób, jak robi się ser. Następnie tofu prasuje się w płyty, a pozostałą stałą masę, powszechnie znaną jako okara lub soja, odwadnia się i stosuje jako mielone mięso, kawałki lub kotlety.

tofu
Photo Devanath/ pixabay

Soja

Kotlety sojowe można spotkać w każdym supermarkecie. Soja jest bardzo pożywana i niedroga, dlatego tak szybko pozyskała zwolenników. W sklepie znajdziemy sojowe kotlety (mielone i „schabowe”), czy sojowe kulki, z których przygotujemy dania. Soja również może być mieszana z przyprawami czy marynatami. Dzięki temu możemy przygotować z soi różnorodne dania – wegetariańskie kotlety, burgery, gulasz. 

Tempeh

Tempeh to tradycyjna indonezyjska potrawa wytwarzana ze sfermentowanej soi. Jest przygotowywany podobnie jak ser, wykorzystując do tego specjalne bakterie.Tempeh, zawierający średnio 20% białka i wysoką zawartość błonnika, jest idealny do zbilansowanej diety. 

Zamienniki mięsa – białko łubinu

Podobnie jak soja, łubin to rośliny strączkowe bogate w białko. Uprawa łubinu uważana jest za jedną z alternatyw mięsnych przyszłości. Bardzo łatwo uprawia się go w całej Europie.   Białko łubinu wchodzi w skład kotletów, kebabów i kiełbasek wegetariańskich. Kupimy je w każdym sklepie z produktami dla wegetarian.  

Orkisz zielony

Jest gatunkiem pszenicy. Orkisz zielony zbiera się, gdy ziarna orkiszu nie są w pełni dojrzałe. Po zebraniu ziarna się praży i suszy. Proces ten nadaje orkiszowi intensywny smak i powoduje, że ​​jest lekkostrawny. Orkisz zielony jest bogaty w witaminy z grupy B, magnez i fosfor. Orkisz jest doskonałym składnikiem wegetariańskich potraw. Jest produktem łatwodostępnym i znajdziemy go w każdym sklepie z żywnością wegetariańską. 

orkisz
Photo Hnas/pixabay

Płatki owsiane

Z płatków owsianych można przygotować pyszne kotlety. Można je wymieszać z warzywami (marchewką, cukinią) oraz dodatkiem buliony i owsianego ciasta. Płatki owsiane są bogactwem cynku i żelaza i są dostępne w każdym sklepie spożywczym. Są sycące, dlatego sprzyjają odchudzaniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Czarna fasola

Burgery z czarnej fasoli to popularna, zdrowa i pyszna alternatywa dla gotowych produktów i dań w restauracjach typu fast food. Czarna fasola zawiera duże ilości białka i cennego błonnika. Im kolor fasoli jest ciemniejszy, tym zawiera ona większą ilość antycyjanów. 

Alternatywy mięsa – ciecierzyca

Ciecierzyca powinna być jednym z podstawowych produktów wegetarian. Jest bogata w minerały, witaminy i cenne składniki odżywcze. Ziarna cieciorki zawierają bardzo dużą ilość białka, żelaza oraz wapnia. Jest również bogata w błonnik. Można ją dodać do sałatki. Jest głównym składnikiem takich dań jak falafel czy hummus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here