Marzy Ci się niezapomniana wycieczka w góry? Piękne widoki górskie, wysokie szczyty, adrenalina i niesamowite emocje? Zazdrościsz swoim przyjaciołom, którzy znów wybierają się na pieszą wycieczkę i spędzają wakacje w Alpach, Sudetach czy Karpatach. Też chciałbyś wybrać się razem z nimi, ale nie wiesz, co masz spakować do plecaka i w co się ubrać? Nie martw się. Mamy dla Ciebie garść porad, jak się przygotować do wędrówki po górach.
Spis Treści
Góry dla początkujących – przygotowanie
Wybierz odpowiednią porę roku
Pierwszy wypad w góry najlepiej zaplanować na wczesną wiosnę\jesień czy lato. Okres od maja do końca września to najbezpieczniejszy czas na zwiedzenie gór dla tych, którzy dopiero co zaczynają chodzenie po górach. Wtedy możemy mieć pewność, że pogoda nie sprawi nam przykrych niespodzianek w postaci gwałtownych opadów śniegu czy skutych lodem szlaków.
Jeżeli dopiero co zaczynasz swoją przygodę z trekkingiem, to najlepiej zrezygnować z zimowych wypadów w góry. Niekorzystne warunki atmosferyczne (mróz, śnieg, silny wiatr), białe zagrożenia, oblodzone szlaki wymagają posiadania odpowiedniej wprawy i doświadczenia górskiego, dlatego lepiej zapomnieć o pierwszym wypadzie w góry w okresie od listopada do kwietnia.
Jeżeli jednak się zdecydowałeś na jesienną czy zimową wycieczkę w góry, to pamiętaj, że wyruszać należy wcześnie rano, bo zmrok w górach zapada bardzo szybko oraz przed każdą wycieczką sprawdzaj aktualną prognozę pogody, żeby wiedzieć, jak się ubrać i co spakować do plecaka.
Wycieczka w góry – Zaplanuj trasę
Następny krok to dokładne zaplanowanie trasy. Podczas planowania musisz pamiętać o tym, że dopiero co zaczynasz zgłębiać tajniki chodzenia po górach, więc nie warto porywać się z motyką na słońce, wybierając zbyt wymagające trasy. Lepiej zaczynać od łatwych szlaków górskich dla początkujących. Szukaj tras dostosowanych do Twoich możliwości.
Jeżeli jesteś początkującym miłośnikiem trekkingu i na dodatek nie możesz się pochwalić najlepszą kondycją fizyczną, to nie warto planować 20-kilometrowych wędrówek o dużym przewyższeniu (ponad 1500 m). Jeżeli zaś na samym początku poprzeczkę ustawisz zbyt wysoko, to możesz napotkać trudności, które zniechęcą Cię do chodzenia po górach. Zaczynaj spokojnie i powoli. Ciesz się pięknymi widokami i nabieraj wprawy. Zanim więc wyruszysz w góry, sprawdź długość szlaku, ile czasu będziesz potrzebował na jego pokonanie, wysokość najwyższych punktów wzniesień na wybranej trasie.
Pamiętać też warto o oznakowaniu szlaków. Oznaczenia różnią się w zależności od kraju. W Polsce do oznaczania szlaków turystycznych stosuje się 5 kolorów: żółty, czerwony, zielony, niebieski i czarny. Umieszcza się je nie rzadziej niż 200 metrów jeden od drugiego na pniach drzew, kamieniach, murach czy skałach. Jeżeli przez dłuższy czas nie widzisz kolejnego znaku, powinieneś wrócić do ostatnio napotkanego i upewnić się, czy wybrałeś właściwy kierunek.
Zainwestuj w odpowiednie buty i ubrania
Wybierając się po raz pierwszy w góry, warto się zaopatrzyć w odpowiednie buty. Nikt nie wymaga od Ciebie kupowania profesjonalnych butów trekkingowych, ale nie mogą to też być japonki, mokasyny, adidasy czy trampki. Dziś sklepy oferują szeroki wybór butów górskich. Muszą być przede wszystkim wygodne, solidne, sznurowane, nieprzemakalne i mieć grubą podeszwę antypoślizgową.
Jeżeli zaś chodzi o ubrania, to powinny być wygodne, ciepłe, nieprzemakalne\wiatroszczelne i nie krępować naszych ruchów. W górach zawsze się warto ubierać warstwowo, by szybko zdjąć odzież, jeżeli się spocisz, czy włożyć dodatkowy sweter, jeżeli będzie Ci zimno.
Najważniejsze elementy górskiej garderoby:
- odzież i bielizna termoaktywna (stanik, koszulki, topy);
- ciepła odzież (polar, softshell);
- peleryna\kurtka przeciwdeszczowa;
- nakrycie głowy;
- rękawiczki i spodnie górskie.
Wycieczka w góry – Plecak i ekwipunek
Co spakować do plecaka? Pytanie, które zadaje każdy początkujący wędrowca. Przede wszystkim zabierz ze sobą naładowany telefon, mapę, latarkę, apteczkę, dokumenty, krem do opalania, pieniądze, płaszcz przeciwdeszczowy, napoje i jedzenie.
Miłej podróży!