plecak turystyczny
Photo Pexels/ pixabay

Uprawianie turystyki pieszej wymaga posiadania odpowiedniego plecaka. To w nim przechowamy potrzebne nam rzeczy. Obecnie sklepy oferują bardzo szeroki wybór różnych plecaków, więc jego wybór może być nie lada zadaniem i wyzwaniem. Plecak turystyczny jest niezbędny dla osoby lubiącej podróżować.

Zanim zabierzemy się do wyboru plecaka, warto ściśle określić, do czego będziemy go używać. Czy będą to jednodniowe wędrówki, kilkudniowe trekkingi górskie, czy długie ekspedycje? Po tym, jak już ustalimy, do czego będzie nam służyć, możemy się zabierać do wybierania rodzaju plecaka. Różnią się one pod względem stelażu, pojemności, systemu nośnego, wygody i funkcjonalności. Niniejszy przewodniki po plecakach turystycznych zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat plecaków trekkingowych.

plecak
Photo Pexels/ pixabay

Plecak turystyczny – rodzaje

Plecaki trekkingowe ze względu na budowę możemy podzielić na: uniwersalne plecaki lekkie bez stelażu, modele ze wbudowanym wewnętrznym stelażem oraz plecaki ze stelażem zewnętrznym.

  • Plecak turystyczny lekki bez stelażu. Tego typu modele wyróżniają się wygodą i lekkością, gdyż nie posiadają stelażu, więc 40-litrowy plecak może ważyć nawet 600 g. Wadą plecaków bez stelażu jest to, że ilość bagażu, jaką możesz w nich przenieść, jest ograniczona. Poza tym brak stelażu, wyściółki i systemu nośnego powoduje, że ciężar nie jest dobrze przenoszony na pas biodrowy. Dlatego nie nadają się do przenoszenia dużej ilości bagażu i zazwyczaj nie mają też pojemności większej niż 40 litrów. Ze względu na swoją wagę tego typu plecaki to doskonały wybór na jednodniowe wędrówki czy szybkie wspinaczki górskie.
  • Plecaki z wewnętrznym stelażem. Są to plecaki z dobrze dopasowanym systemem nośnym, dobrym usztywnieniem pleców (za pomocą rurek aluminiowych). Sztywny stelaż umożliwia maksymalne przenoszenie ciężaru na nogi, dzięki pasowi biodrowemu. Dobrze wyprofilowany i odpowiednio przylegający do ciała, pozwala na maksymalne odciążenie ramion. Jednak usztywnienie sprawia, że tego typu modele więcej ważą.  Plecaki ze wbudowanym stelażem to plecaki o pojemności więcej niż 40 litrów.
  • Plecaki ze stelażem zewnętrznym. Są to modele, które raczej nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród miłośników turystyki pieszej ze względu na swoją wagę i rozmiary. Plecak ze stelażem zewnętrznym składa się z szelek (szelki i pas biodrowy) oraz rurek aluminiowych. Aluminiowy stelaż jest sztywny i trwały, więc tego typu plecaki nadają się do przenoszenia dużych ilości bagażu i sprzętu. Jednak duży i solidny stelaż znacznie zwiększa wagę całego systemu – plecak ze stelażem zewnętrznym o pojemności 50 litrów waży zwykle ponad 2000 gramów.
plecak turystyczny
Photo Pexels/ pixabay

Plecak turystyczny – różna pojemność

Teraz kolej na zapoznanie się z rodzajami plecaków pod względem litrażu. Podczas wyboru pojemności plecaka warto uwzględnić kilka szczegółów: rodzaj turystyki pieszej, jaką uprawiasz, porę roku, ile czasu masz zamiar spędzić w górach, styl pakowania. Kilkudniowe wycieczki piesze będą wymagały więcej zapasów (jedzenia, wody itp.) i sprzętu (namiot, śpiwór, dodatkowa odzież itp.) niż jednodniowe wypady, więc odpowiednio będziesz potrzebował większego plecaka. Plecak o większej pojemności jest niezbędny w przypadku zimowych wspinaczek czy pokonania trudnych tras. Wymaga to, zabrania ze sobą odpowiedniego sprzętu do wspinania (uprząż wspinaczkowa, kask, buty trekkingowe, lina itp.) i bielizny termicznej.

Jeżeli chodzi o pojemność, plecaki możemy podzielić na 4 główne grupy.  Małe plecaki (o pojemności poniżej 35 litrów – tzw. plecaki Daypack\jednodniowe), średniej wielkości plecaki alpejskie (o pojemności od 35 do 55 litrów), duże plecaki podróżne (o pojemności od 55 do 70 litrów) i plecaki na długie wyjazdy ekspedycyjne (o pojemności powyżej 70 litrów).

plecak na wycieczke
Photo 4356830/ pixabay

Materiał plecaka

Najczęściej używane materiały do produkcji plecaków trekkingowych to tkanina nylonowa oraz poliester. Wyróżniają się one trwałością, odpornością na plamy i łatwością do utrzymania w czystości. 

I na zakończenie słów kilka o innych elementach, na które warto zwrócić uwagę: wyścielanie i kształt szelek, tylny panel, kieszenie boczne, kieszeń na bidon, pas biodrowy, pas piersiowy oraz szelki.

Pamiętaj, aby w górach być ostrożnym i bezpiecznym. Zawsze miej w telefonie numer do TOPR oraz wgrane aplikacje z mapami, oraz ze szlakami górskimi. To ułatwi ci drogę oraz w razie potrzeby łatwo poprosisz o pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here