Czym jest Sandman

Fani komiksów bez wątpienia znają głównego bohatera, napisanej przez Neila Gaimana serii komiksowej Sandman. Od pewnego czasu tytuł ten ponownie cieszy się dużym zainteresowaniem nawet wśród osób, które do tej pory nie sięgały po komiksy, dzięki wypuszczonemu w 2022 roku przez Netflix serialowi o tej samej nazwie. Jest on adaptacją tej serii komiksów. Czym jednak jest Sandman i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Co to jest Sandman?

Sandman, oryginalnie: “The Sandman” to amerykańska seria komiksowa, która została napisana przez Neila Gaimana. Została ona wydana w 75 odcinkach w latach 1989-1996 przez DC komiks. Następnie została ona przedrukowana w 10 tomach zbiorczych w Polsce. W latach 2002-2007 została wydana przez Egmont Polska. W 2021 roku wydawnictwo to rozpoczęło dodruk wszystkich 10 tomów, które zdobiły nowe okładki. 

Komiks Sandman to seria której głównym bohaterem, jest Sandman, czyli sen. Jest on władcą krainy marzeń sennych. Postać ta nawiązuje do niemieckiego folklorystycznego bohatera Piaskuna. W komiksie tym bohater ten najczęściej nazywany jest Morfeuszem. Główna postać, nie jest jednak superbohaterem, który ratuje świat i ludzi. Wręcz przeciwnie, Sandman działa realizując prawa nieskończonych, nie licząc się z nikim, przez co często jego zachowania są bezwzględne.

Fabuła Sandmana

Sandman to centralna postać cyklu, która posiada boską moc władania snami i ich światem. Nie jest jednak bogiem. Sam mówi o sobie, że jest Nieskończonym, Wiecznym i że nigdy nie przeminie. Nie jest on więc typowym bohaterem komiksowym, ponieważ nie jest dobry ani zły. Sandman uwięziony przez dwudziestowiecznego angielskiego maga po latach niewoli wydostaje się, by zemścić się na swoich prześladowcach, ale też uratować swoje królestwo i naprawić błędy z przeszłości. W czasie swojej podróży odwiedza między innymi piekło, spotyka też większość bogów. Nie ma jednak tak naprawdę żadnego jasnego celu. Nikogo nie ratuje z opresji i przeplata się w nim wiele postaci. 

Fabuła pierwszej części tej serii przypomina nieco horror swoją wymową. Kolejne części jednak nabrały charakteru fantazji z elementami współczesnej mitologii. Każdy epizod tworzony jest w inny graficzny sposób i przez różnych rysowników. Można więc powiedzieć, że Sandman to komiks, który wychodzi poza granice swojego gatunku. Punktem zwrotnym opowieści o Sandmanie jest spotkanie snu z jego siostrą śmiercią, od którego bohater ten nabiera własnego niepowtarzalnego stylu i rozwija własną mitologię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here