aplikacje z mapami
Photo Firmbee/ pixabay

Wędrując po górach, można spędzić czas bardzo aktywnie. Wybór jest duży, od relaksu i podziwiania widoków, po wspinaczkę podnoszącą w organizmie adrenalinę. Obie te aktywności sprawiają, że uczymy się wytrwałości oraz kształtujemy swój górski charakter. Większość dostępnych szlaków w górach jest dobrze oznakowanych, jednak część interesujących miejsc znajduje się poza dobrze znanymi, wytyczonymi trasami. Dlatego schodząc z wyznaczonej drogi, łatwo możemy się zgubić i pobłądzić w górskim terenie. Prawidłowe posługiwanie się mapą oraz kompasem jest więc w górach jak najbardziej wymagane. W obecnych czasach cyfryzacji możemy także wspomóc się GPS-em lub inną aplikacją, którą można zainstalować na swój telefon. Aplikacje z mapami to idealne rozwiązanie, które zmieści się w Twoim telefonie.

Zdarza się obecnie, że to tylko aplikacje są głównym narzędziem odnajdywania się w terenie górskim. Ich największą zaletą, jest łatwy dostęp w telefonie i niezajmowanie dodatkowego miejsca w plecaku.

wędrowanie po górach z mapą
Photo Free-Photos/ pixabay

Nic jednak nie zastąpi wersji papierowej, która może okazać się przydatna, gdy zgubimy telefon. Warto więc traktować aplikację jako poręczne narzędzie wspomagające trekking po górach. Należy też pamiętać, aby aplikacje zakupić w oficjalnych sklepach, tak żeby miały one wgrane aktualne mapy oraz zagrożenia. Jakie aplikacje warto zainstalować na telefon przed rozpoczęciem wycieczki w góry?

Zacznijmy od początku – planowanie wycieczki

Planowanie wycieczki w góry jest bardzo ekscytującym zajęciem i nie ukrywajmy, zabiera sporo czasu. Wybieranie trasy, ustalanie wariantów pobocznych, planów A i planów B jest jednym z najlepszych zajęć, jeszcze przed wyruszeniem na szlak. Można to robić ręcznie, ale można też użyć do tego odpowiednich aplikacji. Jedyne co trzeba zrobić to wskazanie startu i mety trasy, a także punktów pośrednich, jeśli takich oczekujemy. Aplikacja pokaże szlaki, jakimi możemy dotrzeć do wybranego punktu, obliczy przewidywany czas, jaki będziemy potrzebowali do przebycia szlaku oraz zobrazuje całą trasę. Co ważne, wyszukuje ona także optymalne warianty przejścia wybranego przez nas szlaku. Jest to więc wygodna i szybka opcja na zaplanowanie wycieczki w górach, dzień po dniu.

Aplikacje z mapami – Mapy.cz

Jedną z największych zalet tej aplikacji jest fakt, że można na nią pobrać mapy offline, co jest bardzo przydatne w górach, gdzie często telefon gubi zasięg. Mapy w tej aplikacji są bardzo dokładne, zaznaczone są nawet małe dróżki i ścieżki, a także skróty poza szlakowe. Można też na nich znaleźć informacje o oficjalnych szlakach turystycznych oraz miejscach postojowych, takich jak wiaty czy schroniska. Niespotykaną opcją w takich aplikacjach jest możliwość wybrania trasy o określonej długości. Wskazując miejsce startowe, wystarczy ustawić dystans, jaki chcemy przebyć w trakcie naszej wycieczki. Użytkownicy tej aplikacji stwierdzą, że łatwiej zaplanować trasę w wersji na komputer.

wędrówka górska
Photo zap-Culture/ pixabay

Dokładne mapy – Locus

Aplikacja Locus posiada nie tylko mapy z przebiegiem szlaków turystycznych, ale także trasy rowerowe przez nie przebiegające oraz biegowe. W bazie aplikacji znajdą się też wszystkie dodatkowe dróżki szlakowe. Mapy te są dedykowane przede wszystkim osobom, które lubią poruszać się skrótami i leśnymi drogami. Dzięki tej aplikacji możemy zaplanować także trasę poza szlakową. W wersji darmowej możemy uzyskać informacje o odległości, jaką musimy pokonać, a także czasie całej wycieczki. Jeśli interesują nas bardziej szczegółowe informacje, takie jak profil trasy oraz suma podejść i zejść na szlaku, możemy wykupić wersję premium. Funkcje te przydadzą się, gdy planujemy bardziej wymagające przejścia.

Polskie aplikacje z mapami – Mapa Turystyczna

Aplikacja ta działa jako dodatek do Mapy Google. Trasy w niej można wybierać tylko takie, które przebiegają wzdłuż głównych szlaków. Otrzymujemy więc przebieg całej trasy, który możemy dowolnie modyfikować, a także czas przejścia oraz punkty, gdzie możemy zbierać Górskie Odznaki Turystyczne. Na mapach możemy znaleźć też informacje o większości schronisk na szlaku oraz atrakcjach, takich jak jaskinie. Mapy, które znajdują się w aplikacji, pokazują w większości szlaki polskie, ale też przygraniczne ze Słowacji oraz Czech. Aplikację można zainstalować również na komputerze stacjonarnym. Istnieje również wersja premium, która posiada dużo dodatkowych ułatwień i rozwiązań.

kompas
Photo JoshuaWoroniecki/ pixabay

Wybierając się na szlak, musisz dobrze się przygotować. Oprócz niezbędnych rzeczy takich jak  odpowiednie ubranie, buty trekkingowe, zorganizowanie noclegu, musisz pomyśleć o odpowiednich dedykowanych mapach górskich. Jest to bardzo ważne, jeśli będziesz chodził dużo po górach, a szczególnie po nowych terenach. Obecnie mamy bardzo dużo opcji do wyboru, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here