olejowanie włosów
Photo stevepb/ pixabay

Metoda olejowania włosów, już od dłuższego czasu na stałe zagościła w krajach europejskich. Dzięki niej można osiągnąć niesamowite efekty na włosach. Wyglądają one na bardziej nawilżone, błyszczą się i są bardzo gładkie. Olejowanie włosów sprawia, że  lepiej się one układają i są bardziej skłonne do modelowania.

Efektem, który zwolenniczkom olejowania podoba się najbardziej, jest fakt, że włosy przestają się puszyć. Działanie olejów jest więc najkorzystniejsze, a efekty są zauważalne bardzo szybko, często nawet już po pierwszym zabiegu.

Olejowanie włosów przez Europejki zostało zaczerpnięte z Indii, gdzie składniki roślinne są bardzo mocno wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, w tym do zabiegów pielęgnacyjnych. To dzięki ludowej mądrości i zaufaniu do skuteczności roślin, możemy dziś cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.

włosy piękne
Photo Pozibear/ pixabay

Jak wygląda olejowanie włosów?

Zabieg olejowania włosów nie jest trudny, wymaga jednak poświęcenia sporej ilości czasu. Istotna jest tu regularność, ponieważ najlepsze efekty widać, gdy stosujemy tę metodę przynajmniej raz w tygodniu. Pierwsze efekty widać już po pierwszym użyciu, oleje niesamowicie zmieniają włosy.

Metody tej warto się jednak nauczyć krok po kroku. Nie zawsze wyjdzie nam na początku idealnie. Dzieje się tak dlatego, że istnieje wiele sposobów olejowania włosów, a także wiele rodzajów olejów. Każdy z nich sprawdzi się na innych włosach, które też są różne i mają różne potrzeby. Dlatego na zasadzie prób i błędów warto dobrać odpowiedni kosmetyk oraz najbardziej odpowiadającą nam metodę, po której zobaczymy najlepsze efekty.

Oleje i ich działanie

Do zabiegu olejowania możemy użyć preparatów kosmetycznych, ale też takich, które mamy na co dzień w domu, czyli oleje kuchenne. Żeby wybrać olej najlepiej dopasowany do swojego rodzaju włosów, warto stosować różne preparaty. Obserwując efekty, najszybciej trafimy na olej idealny dla nas. Oto lista najczęściej używanych:

  • Olej kokosowy—ten olej polecany jest osobom początkującym z metodą olejowania, ale jego skuteczność jest najbardziej widoczna na włosach kręconych. Jego zaletami są łagodzenie podrażnionej skóry głowy, efekt miękkości włosów oraz tworzenie ochronnej warstwy na nich.
  • Olej arganowy—olej ten jest przeznaczony do wszystkich rodzajów włosów. Najbardziej jego działanie widoczne jest na końcówkach, które odżywia i wygładza. Dzięki niemu możemy przeciwdziałać powstawaniu łupieżu oraz nawilżyć skórę głowy.
  • Olej lniany—ten olej najbardziej wpływa na brak efektu puszenia się włosów. Dzięki jego działaniu włosy stają się bardziej gładkie oraz elastyczne. Olej ten wpływa także na szybszy ich porost.
  • Oliwa z oliwek—oliwa najlepiej nadaje się do włosów z problemem łupieżu oraz średnioporowatych. Działa zmiękczająco oraz zabezpiecza włosy przed utratą wilgoci, co sprawia, że włosy pięknie się błyszczą. 
włosy długie
Photo 1643606/ pixabay

Olejowanie włosów na sucho 

W metodzie olejowania na sucho olej wciera się w pasma włosów. Należy go pozostawić na głowie kilka godzin, przed umyciem włosów lub na całą noc. Po nałożeniu oleju na włosy warto je zapleść lub zawiązać w kok, tak by do siebie przylegały. Kolejnym krokiem będzie założenie foliowego czepka i owinięcie całości grubym ręcznikiem. Im dłużej włosy pozostaną w cieple, tym olej mocniej przeniknie do włókna włosa, co sprawi, że włos się zregeneruje. Także skóra głowy pozostanie dobrze nawilżona podczas tego zabiegu. Olejowanie na sucho nie jest skomplikowanym procesem, ale dla niektórych może być trochę niewygodny, z racji ilości czasu, na jaki pozostawiamy olej na włosach. 

olej kokosowy
Photo huyenxu94/ pixabay

Olejowanie na mokro

Polega właściwie na tym samym, co olejowanie na sucho. Z jedną tylko różnicą, przed nałożeniem oleju włosy należy zmoczyć lub delikatnie je umyć. Do umycia głowy przed olejowaniem można użyć kosmetyku, który posiada w składzie SLS, tak żeby jak najlepiej oczyścić włosy przed zabiegiem. Dzięki tak dokładnemu myciu z włosów znikną zanieczyszczenia i zalegające sebum, co odkryje kosmyki dla dobroczynnego oleju. Drugą opcją jest użycie preparatu z SLS po przeprowadzeniu olejowania, tak aby zmyć dokładnie nałożony wcześniej preparat. Mycie można powtórzyć dwa razy, żeby mieć pewność usunięcia tłustego produktu. Kroki przy nakładaniu czepka i ręcznika powinno się powtórzyć tak, jak w przypadku olejowania na sucho.

Prawidłowa pielęgnacja włosów wymaga wiele zabiegów – użycie odpowiednich szamponów i odżywek, z różnymi składnikami (witaminy, silikony, składniki nawilżające, przeciwłupieżowe), odpowiednie suszenie, malowanie ,a nawet czesanie. To wszystko przekłada się na wygląd zewnętrzny Twoich włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here