silikony w kosmetykach
Photo Pexels/ pixabay

Silikony to związki chemiczne, które obecnie można znaleźć praktycznie w każdym produkcie kosmetycznym. Szampony i inne kosmetyki do włosów nie są wyjątkiem. Silikony chronią włosy przed tarciem, nawilżają i wygładzają je. Dlatego silikony w kosmetykach do włosów są korzystne dla ich stanu.

Silikony, czyli bezbarwne i bezzapachowe polimery zbudowane z kwarców i organicznych krzemów, są stosowane w branży kosmetycznej od lat pięćdziesiątych XX wieku. Początkowo syntetyczne krzemoorganiczne związki można było znaleźć wyłącznie w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Później również znalazły się w składzie produktów do pielęgnacji włosów.

Silikony w kosmetykach do włosów mają zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Zwolennicy przekonują, że silikony tworzą płaszcz ochronny na włosach, dzięki czemu stają się one lśniące i jedwabiste. Przeciwnicy zaś twierdzą, że efekt wygładzenia to tylko złudzenie, gdyż silikony oblepiają pasma, uniemożliwiając przenikanie w głąb włosów substancji aktywnych z innych kosmetyków. Zanim więc zaczniesz stosować silikony, warto poznać ich wady i zalety.

piękne włosy
Photo melancholiaphotography/ pixabay

Rodzaje syntetycznych krzemoorganicznych związków

Otóż na początek warto powiedzieć słów kilka o rodzajach polisiloksanów. Możemy ich podzielić na rozpuszczalne w wodzie, częściowo rozpuszczalne, nierozpuszczalne w wodzie polisiloksany.

Rozpuszczalne silikony (Dimethicone Copolyo, Polysioxane, Lauryl methicone copolyol) są najbezpieczniejsze, gdyż łatwo ich usunąć za pomocą wody, więc nie nadbudowują się na włosach, nie pozostają w łuskach, nie tworzą kolejnych warstw, dzięki czemu substancje aktywne mogą przedostawać się w głąb włosów.

Silikony, które należą do grupy częściowo rozpuszczalnych w wodzie substancji (Behenoxy Dimethicone, Amodimethicone, Stearoxy Dimethicone) dają natychmiastowy efekt, sprawiając, że włosy stają się lśniące i gładkie. Częściowo rozpuszczalne silikony doskonale chronią włosy przed działaniem wysokiej temperatury, odbudowują osłabione pasma, chronią i zachowują kolor na dłużej. Pamiętać jednak warto o tym, że tego typu silikony są trudne do usunięcia, więc do ich zmywania należy używać szamponów z SLS\SLES.

Silikony rozpuszczalne w tłuszczach\nierozpuszczalne oleje silikonowe (Methikone, Cyclomethikone, Cetyl Dimethicone), jak sama nazwa wskazuje, nie rozpuszczają się w wodzie. Najczęściej dane polisiloksany występują w maseczkach, sprayach i serum do regeneracji włosów. Stosowanie takich środków jest zalecane nie częściej niż jeden lub dwa razy w tygodniu. Aby zapobiec powstawaniu oblepiającego, silikonowego filmu na pasmach, który zbytnio je obciąża, do usuwania nierozpuszczalnych olejów silikonowych najlepiej używać szamponów, zawierających laurylosiarczan sodu czy amonu.

Szampony do włosów najczęściej zawierają rozpuszczalne w wodzie silikony, które działają jak odżywka. Dzięki zawartości silikonów szampon nie tylko oczyszcza włosy, ale także zmiękcza je, wygładza, uelastycznia, a także dodaje blasku i objętości.

włosy
Photo Engin_Akyurt/ pixabay

Silikony w kosmetykach do włosów – wady i zalety

Jak przekonują lekarze z Harvard Medical School silikony z jednej strony wykazują działanie okluzyjne, blokując parowanie wody. W związku z tym utrzymują właściwe nawilżenie włosów. Z drugiej zaś strony, blokują wnikanie w głąb pasm składników nawilżających z innych kosmetyków.

Według dyrektora ds. rozwoju produktu DevaCurl Bari Strohmengera silikony zbytnio obciążają włosy i uniemożliwiają przedostawanie się innych składników nawilżających do łodygi włosa. Nierozpuszczalne w wodzie oleje silikonowe nadbudowują się na włosach, powodując ich suchość i łamliwość.

Z kolei założycielka Kinky-Curly, Shelley Davis, przekonuje, że usuwanie tych syntetycznych związków z włosów może być nie lada zadaniem, co dodatkowo utrudnia prawidłowe nawilżenie kosmyków. To z kolei może spowodować nadmierne przetłuszczanie się włosów w wyniku próby wyprodukowania większej ilości sebum, by je nawilżyć.

Silikony w kosmetykach do włosów – zalety

  • chronią włosy przed czynnikami zewnętrznymi, tworząc na nich warstwę ochronną;
  • doskonale nawilżają kosmyki;
  • zabezpieczają włosy przed nadmiernym splątywaniem i wygładzają je.
kobieta
Photo 2725881/ pixabay

Lista silikonów, których zdecydowanie należy unikać:

  • Cetyl Dimethicone
  • Polidimetylosiloksan\dimetykon
  • Dimetikonol\polidimetylosiloksan
  • Stearyl dimetikon
  • Cyclomethicone
  • Amodimethicone
  • Trimethylsilylamodimethicone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here