inteligentne zabawki dla dzieci
Photo 2081671/ pixabay

Każde dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje bodźców z zewnątrz. Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego twórcy zabawek sprytnie to wykorzystują. Na rynku jest wiele zabawek, dostosowanych do konkretnego wieku dziecka – od noworodka do nastolatka. Zabawki mają specjalne oznaczenia na opakowaniach, które wskazują, dla jakiego wieku są przeznaczone. Inteligentne zabawki wspomagają rozwój dziecka. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

Z pewnością nie raz widziałeś twarz malucha pełną koncentracji przy wkładaniu odpowiedniego klocka w odpowiedni otwór. Dziecko w ten sposób uczy się rozróżniać kształty, kolory, trzymać mocno w rączce przedmioty. Dla dziecka to nie tylko zabawa, ale spore doznanie sensoryczne. Inteligentne zabawki ćwiczą sprawność, emocje, stymulują rozwój mózgu. Naprawdę warto je kupować. 

zabawa
Photo Design_Miss_C/ pixabay

Jak się bawią niemowlęta?

Zabawa w pierwszym roku życia polega na odkrywaniu, badaniu rękami przedmiotów, nauce chwytania. Niemowlęta wykorzystują swoje pięć zmysłów, aby poznać interesujący nowy świat wokół siebie: Czy przedmiot wydaje się twardy, czy miękki? Lepki czy szorstki? Co się stanie, jeśli go upuszczę? Albo może uda się go włożyć to do ust? Większość zabaw polega na „smakowaniu”, potrząsaniu, uderzaniu lub upuszczaniu przedmiotów. 

Kiedy Twoje dziecko rozwija nowe zdolności motoryczne, zabawa staje się bardziej skoordynowana i złożona. 

Inteligentne zabawki – co potrafi Twoje dziecko ?

  • W wieku około 4 miesięcy niemowlęta zaczynają sięgać po przedmioty i chwytać je (np. grzechotkę).
  • Po 6 lub 7 miesiącach mogą przekładać tę grzechotkę z ręki do ręki. 
  • W wieku około 9 miesięcy dzieci umieją unieść grzechotkę, małe klocki, zabawki do góry.  

W tym czasie zwykle dzieci bawią się same, ale pod koniec roku zaczynają zauważać innych uczestników zabawy i naśladować siebie nawzajem. Na razie jesteś ulubionym towarzyszem zabaw swojego dziecka. Ale z czasem staną się bardziej interesujące inne dzieci. 

Te interakcje pomagają dziecku nauczyć się języka, relacji społecznych oraz przyczyny i skutku. Gdy dzieci zaczną rozumieć, w jaki sposób rzeczy w środowisku odnoszą się do siebie nawzajem oraz jak smakują, pachną, czują i brzmią, są gotowe do następnego etapu rozwoju: zastanowienia się, jak działają.

niemowle zabawa
Photo PublicDomainPictures/ pixabay

Inteligentne zabawki dla niemowląt

Karuzela nad łóżeczkiem – przedmioty tańczące nad głową dziecka w łóżeczku stymulują wzrok i rozwijają koncentrację.

Lustro.  Początkowo Twoje dziecko będzie zafascynowane zmieniającą się twarzą i minami spoglądającymi z lustra. Z biegiem czasu Twoje dziecko zda sobie sprawę, że śliniące się, uśmiechnięte dziecko wpatrujące się w nie, jest jego odbiciem. Kiedy to się stanie, dzieci stają się świadome siebie, co prowadzi do lepszego samopoznania. Można wtedy zacząć ich uczyć części ciała i miejsce ich położenia. 

Kolorowe pierścienie. Ta klasyczna zabawka ma stożek, na który nakłada się kolorowe pierścienie. Początkowo niemowlęta lubią trzymać i rozrzucać pierścienie. Później ćwiczą umiejętności motoryczne, zakładając pierścienie na stożek. Większe dzieci w ten sposób poznają kolory i pierwsze liczby. 

Jak bawią się małe dzieci?

Maluchy stają się świadome funkcji przedmiotów. Lubią układać klocki, gaworzyć do telefonu zabawkowego lub pić z kubka „dużego dziecka”. Koncepcja zabawy w udawanie zaczyna się właśnie teraz. Twój maluch może w nocy wkładać lalkę do łóżka lub wydawać odgłosy używanej zabawki (udawanie pociągu, miauczenie, szczekanie).

Twój maluch również zacznie rozróżniać kolory i kształty. Wybierz więc zabawki, które są jasne, kolorowe i przyjemne do trzymania dla małych rączek. W wieku 2 lat większość małych dzieci może kopać piłkę, malować kredką i budować wieże o wysokości czterech lub więcej bloków. W wieku 3 lat potrafią rozwiązywać proste łamigłówki i pedałować trójkołowym rowerem.

Inteligentne zabawki dla małych dzieci

Piłka.  Niezależnie od tego, czy są odbijane, przewracane, łapane czy rzucane, piłki zachęcają do dużej motoryki, koordynacji ręka-oko i zręczności.

Zabawki do sortowania kształtów. Dzieci lubią układać rzeczy według kształtów, kolorów. Uczą one skupienia i ćwiczą koordynację ruchów. 

Zabawki do odgrywania ról. Kuchnie do zabawy, zestawy lekarskie i zestawy golfowe pomagają dzieciom dowiedzieć się, jak działa świat, naśladując Ciebie lub innych. Lalki i pluszaki zachęcają do zabawy w udawanie (może podwieczorek dla pluszowych misiów?) oraz wspomagają rozwój społeczny i emocjonalny. Uczą maluchów wyrażania emocji i dbania o to, co kochają.

lalka dziewczynka
Photo SeaReeds/ pixabay

Przedszkolaki: jak się bawią

Niemowlęta badają przedmioty za pomocą pięciu zmysłów. Małe dzieci zaczynają się zastanawiać, jak działają. Teraz, jako przedszkolaki, będą używać zabawek i innych przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem, ale będą też wyobrażać sobie świat innych możliwości. Koc rzucony na stolik kawowy staje się sekretnym klubem. Glinka modelarska może być użyta do przygotowania pizzy, której z pewnością „posmakujesz”.

Dla przedszkolaka świat staje się magicznym miejscem bez ograniczeń – a przedszkolaki są mistrzami i twórcami tego wszystkiego. Wiele dzieci w tym wieku myśli, że mają magiczne moce i mogą walczyć z „potworami”. Mogą zamienić się w księżniczkę, wróżkę lub inną kapryśną istotę.

Często przedszkolak wciągnie Cię w fantazję i będzie oczekiwał, że będziesz się bawić. W tym czasie mogą „pojawić się” wyimaginowani przyjaciele. Ten rodzaj fantastycznej zabawy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dzieci, ponieważ pomaga im pracować nad swoimi lękami, lękami, nadziejami i marzeniami.

Inteligentne zabawki dla przedszkolaków

Sztuka i rzemiosło. Gdy poprawiają się zdolności motoryczne, czynności takie jak trzymanie kredki, rysowanie członków rodziny oraz używanie nożyczek do wycinania, poprawiają kreatywność i wzmacniają poczucie wartości. 

Bloki i zestawy konstrukcyjne. Budowanie wieży (i zastanawianie się, jak ją powstrzymać przed przewróceniem) zachęca do rozwiązywania problemów i koordynacji ręka-oko. Przedszkolaki wykorzystują swoją wyobraźnię do tworzenia budynków, pojazdów, zwierząt i nie tylko z prostych zestawów konstrukcyjnych.

Zagadki. Puzzle pomagają w koordynacji i zręczności, uczą relacji przestrzennych i logicznego myślenia.

przedszkolak
Photo tookapic/ pixabay

Jak widzisz, zabawa jest u dziecka nie tylko miłym spędzaniem czasu, ale etapem rozwoju. Dlatego idąc na urodziny do małego człowieka, warto podarować mu prezent w postaci takiej zabawki. Z pewnością dobrze na niego wpłynie i będzie mieć dużo frajdy. Zabawki takie rozwijają i dotleniają mózg, a to również wpływa na ogólne zdrowie dziecka. Możesz również popytać rodziny, czy nie mają po swoich dzieciach takich zabawek. Z reguły zabawki takie są droższe niż zwykły miś, dlatego warto popytać o nie znajomych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here