buty trekkingowe
Photo Republica/ pixabay

Wybierając się na wycieczkę w góry, warto pomyśleć o wygodnych butach. Jest to niezbędny element Twojego stroju obok odpowiedniej odzieży. W zależności od planowanej aktywności możesz wybrać odpowiednie buty. Lekkie buty, o niskim kroju, są dobrym wyborem na podejścia, łatwe jednodniowe wędrówki, nieduże wysokości. Jeśli jednak planujesz przejść całe pasma, które nie raz są trudne, wybierz buty o wyższym kroju. Odpowiednie buty nie tylko sprawią, że łatwiej będzie ci pokonywać kolejne metry, ale będą Cię również chronić przed niekontrolowanym upadkiem. Buty trekkingowe muszą być wygodne, wytrzymałe, lekkie, wodoodporne i idealnie dopasowane. 

góry wspinaczka
Photo Simon/ pixabay

Po co nosić buty turystyczne?

Odpowiednia jakość obuwia  jest niezbędna, aby wycieczka po górach była wygodna, przyjemna, a przede wszystkim bezpieczna. Buty trekkingowe zapewniają lepszą ochronę stopy i kostki na trudnych, kamienistych szlakach. Mają tendencję do kroju średniego lub wysokiego i często mają sztywniejszą wkładkę. Wyższe cholewki pomagają również utrzymać stopy w suchości w błocie, deszczu lub błocie pośniegowym i mają przeważnie grubsze, bardziej ochronne podeszwy, które zapobiegają odczuwaniu kamieni pod stopami.

Nowoczesne skórzane alpejskie buty turystyczne są dalekie od dużych, ciężkich starych butów noszonych przez poprzednie pokolenia alpinistów. Oferują podobny poziom ochrony i stabilności, ale z bardziej precyzyjnym i wygodnym dopasowaniem oraz większą elastycznością. Dodatkowo są o wiele lżejsze niż kiedyś. Wiele nowoczesnych butów trekkingowych o wyższym kroju jest wyposażonych w elastyczny kołnierz, który zwiększa zakres ruchu i wygodę kostki z tyłu oraz zapewnia dodatkowe wsparcie podczas zjazdów.

Buty trekkingowe – elementy składowe

Cholewka – to część buta, która zakrywa boki i górną powierzchnię stopy, w tym palce i piętę. Często wykonane ze skóry nubukowej oraz zamszowej, która gwarantuje mniejszą ścieralność.

Wzmocnienie – dodatkowy materiał dodany do cholewki, aby zwiększyć ochronę przed na przykład kamieniami.

Wkładka – wkładka to ukryta warstwa wewnątrz buta nad podeszwą środkową i podeszwą. Jest to kamień węgielny konstrukcji buta i ma taki sam rozmiar i kształt jak spód buta, na którym formowana jest cholewka.

Podeszwa środkowa – jest składnikiem podeszwy między podeszwą a cholewką. Zapewnia amortyzację i amortyzuje wstrząsy. Wraz z wkładką zapewnia odpowiednią sztywność.  Sztywne buty zapewniają większy komfort i stabilność podczas długich wędrówek w kamienistym, nierównym terenie oraz lepszą precyzję podczas wspinaczki.

Niektóre modele do trekkingu alpejskiego mają dedykowane podeszwy środkowe o ergonomicznym kształcie i doskonałą amortyzację wstrząsów na stromym terenie.

Podeszwa zewnętrzna – jest to zewnętrzna część podeszwy, która styka się z podłożem. Jest przyklejony do dolnej części buta. Projekt na podeszwie (wzór bieżnika) odgrywa kluczową rolę. Bieżnik ma rowki, występy i knagi, które zapewniają dobrą przyczepność na każdym podłożu. 

Konstrukcja bieżnika – rozmieszczenie występów wpływa na osiągi buta. Płytkie, szerokie występy lepiej sprawdzają się w gładkim terenie, takim jak płyty wapienne lub granitowe, dzięki zwiększonej powierzchni między podeszwą a skałą. Głębsze występy, szczególnie na podeszwach z postrzępionymi zewnętrznymi występami,  zapewniają lepszą przyczepność w luźnych warunkach, takich jak piargi i miękki teren, a nawet śnieg.

wędrówka
Photo Hermann/ pixabay

Jak odpowiednio dopasować obuwie trekkingowe?

Obuwie trekkingowe i turystyczne powinno dobrze przylegać, ale bez ocierania. Noga musi być stabilna, mieć dobry kontakt z podłożem, a także być elastyczna podczas zjazdów. Wybierając buty trekkingowe, sprawdź, czy pięta  jest dobrze dopasowana. But przymierzaj najpierw z rozwiązanymi sznurówkami. Jeżeli pięta jest zbyt luźno osadzona po bokach, but będzie źle dopasowany. Będzie za szeroki. Ogólnie rzecz ujmując, powinieneś włożyć palec wskazujący między piętę, a tył buta. Pomiędzy palcami a czubkiem buta powinna być wolna przestrzeń szerokości palca. Ta przestrzeń pozwoli na komfortowe zjazdy. 

Nawet jeśli but wydaje się wygodny podczas przymierzania, zawsze próbuj porównać następny rozmiar o połowę większy. Jeśli nie masz pewności, który numer wybrać, zawsze wybierz większy. Twoje stopy prawdopodobnie trochę spuchną podczas długiego dnia wędrówki.

Załóż nowe buty, zanim w nich ruszysz na szlak. Noś je jak najwięcej przed wyprawą – na przykład chodząc w nich do pracy. Warto zainwestować w dobre buty, ponieważ od nich zależy jakość Twojej wyprawy. Nie ma nic gorszego niż wybrać się w góry w niewygodnych butach. Jest to rzecz, na której nie możemy oszczędzać. Tak samo jak na dobrej, odpowiedniej odzieży czy plecaku trekkingowym. Są to niezbędne rzeczy każdego górołaza. Idąc w góry, nie zapomnij o zabraniu mapy oraz wpisaniu w telefon numeru TOPR. Pięknych widoków!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here