składniki aktywne w kosmetykach
Photo stux/ pixabay

Wchodząc do drogerii, sklepu kosmetycznego, czy nawet hipermarketu jesteśmy zasypywani produktami do pielęgnacji skóry. Nie jeden z nas może dostać zawrotu głowy, wybierając odpowiedni produkt dla siebie spośród setek dostępnych opcji. Większość marek na opakowaniach produktów, umieszcza podstawowe informacje, które mają nam ułatwić wybór. I tak mamy produkty nawilżające, natłuszczające, rozjaśniające, kremy z filtrem, na dzień, na noc, przeciwzmarszczkowe… itd., itd…  Informacje te mają nam ułatwić zakup, jednak nie jest tak do końca. Oprócz ogólnych informacji na opakowaniu znajdziemy również dane na temat najważniejszych składników zawartych w kosmetykach. To właśnie składniki aktywne wpływają na to, jak produkt zadziała. Tego też jest naprawdę sporo i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Aby nieco przybliżyć wam temat, przygotowaliśmy małą ściągę najpopularniejszych substancji aktywnych i ich działania.

promienna cera
Photo nonperson/ pixabay

Składniki aktywne w kosmetykach

Jeśli zrozumiesz, jakie aktywne składniki znajdują się w kosmetykach i do czego służą, staniesz się bardziej świadomym konsumentem, który jest bardziej przygotowany na przebicie się przez taktyki marketingowców. W ten sposób możesz bardziej świadomie wybrać kosmetyk do własnych potrzeb, bazując na wiedzy, a nie tylko na określeniach z pudełka.

Czym więc są składniki aktywne w pielęgnacji skóry? Są to elementy produktu, które mają na celu dostarczanie korzyści, które są reklamowane na jego etykiecie. 

Jakie składniki aktywne znajdziemy w kosmetykach?

Nie wszystkie aktywne składniki kosmetyku są wyszczególnione na opakowaniu większym drugiem. Są to z reguły modne i popularne składniki, które mogą stanowić zachętę do kupna. Takim przykładem może być kwas hialuronowy, czy ogólnie witaminy. Aby poznać lepiej skład kremu, należy przeczytać skład z tyłu opakowania. 

Kwas alfa-hydroksy (AHA)

Kwasy AHA pochodzą z naturalnych źródeł, takich jak owoce, mleko, cukier. Kwasy te złuszczają stary naskórek, wygładzają cerę, rozjaśniają ją. Wpływają korzystnie także na zachowanie młodości skóry oraz zapobiegają zatykaniu się porów, dzięki temu działają przeciwtrądzikowo. Najczęściej stosowanym kwasem AHA jest kwas glikolowy (pochodzi z cukru) oraz kwas mlekowy (z mleka). Cząsteczki kwasu glikolowego są mniejsze niż innych kwasów AHA, dzięki czemu łatwiej wchłaniają się w skórę, a tym samym mają lepsze działanie. 

twarz
Photo silviarita/ pixabay

Witamina C

Witamina C jako przeciwutleniacz jest kluczowym składnikiem, aby Twoja skóra wyglądała promiennie i młodzieńczo. Po pierwsze, pomaga chronić przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, neutralizując je, co z kolei pomaga zmniejszyć widoczne oznaki starzenia na twarzy, takie jak drobne linie, zmarszczki, ciemne plamy po uszkodzeniach słonecznych i utrata nawilżenia. Ale najbardziej zauważalną i spopularyzowaną zaletą witaminy C jest jej zdolność do rozjaśniania twarzy i zmniejszania wszelkich przebarwień. Jego właściwości przeciwutleniające działają równomiernie na skórę, pozostawiając promienny blask. 

Składniki aktywne – Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest silnym składnikiem, który w ciągu ostatnich kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem dzięki swoim właściwościom intensywnego nawilżania i właściwościom zapobiegającym starzeniu skóry. Jako cukier występujący naturalnie w organizmie jest głównym składnikiem struktury skóry. Z wiekiem naturalnie wytwarzany poziom kwasu hialuronowego zaczyna spadać, co przyczynia się do utraty kolorytu i objętości skóry. Jednak stosowanie miejscowe pomaga przeciwdziałać widocznym efektom utraconego kwasu hialuronowego. Po pierwsze, jego zdolność do zatrzymywania wody i pomocy w regulowaniu poziomu nawilżenia skóry utrzymuje ją w równowadze i nawilżeniu. Po drugie, kwas hialuronowy poprawia sprężystość skóry. Łącznie te dwie funkcje przywracają skórze objętość i pełnię, zmniejszając widoczność drobnych linii i zmarszczek.

kwas hialuronowy krem
Photo silviarita/ pixabay

Retinol

Retinol sztuczną pochodną witaminy A i po umieszczeniu na powierzchni skóry przekształca się w kwas retinowy. Jest kluczowym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry ze względu na znaczące korzyści, jakie ma dla skóry, w tym minimalizowanie widocznych uszkodzeń skóry spowodowanych przez wolne rodniki i minimalizowanie widocznych oznak starzenia. Retinol pomaga zwalczać naturalną utratę pełności twarzy, zwiększając zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci. Zwiększając nawilżenie skóry, będzie wyglądać na pełniejszą i gładszą. Przy konsekwentnym i długotrwałym stosowaniu retinol może pomóc złagodzić plamy starcze i wyrównać koloryt skóry, ponieważ złuszcza warstwy martwego naskórka i odblokowuje pory.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy Kwas salicylowy należy do rodziny beta-hydroksykwasów (BHA) i jest popularnym składnikiem wielu dostępnych bez recepty produktów i terapii przeciwtrądzikowych. Stosuje się go przede wszystkim w leczeniu wyprysków niezwiązanych ze stanem zapalnym i zaskórników poprzez rozbijanie martwych komórek naskórka i usuwanie ich z powierzchni skóry. Pomaga również zmniejszyć obecność nadmiaru oleju na skórze i może wnikać głębiej w pory, aby oczyścić je z wszelkich innych zatykających zanieczyszczeń. Chociaż występuje naturalnie w korze wierzby białej i zieleni ozimej, większość używanego obecnie kwasu salicylowego jest syntetyczna.

kobieta
Photo ivanovgood/ pixabay

Składniki aktywne – Witamina E 

Poziom witaminy E jest często obniżany z powodu ekspozycji na słońce i innych czynników drażniących ze środowiska. Ma jednak właściwości przeciwutleniające, które mogą pomóc chronić przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i je ograniczać. Może być również stosowany do stabilizowania lotnych lub usposabiających składników, takich jak witamina C. 

Aby wzmocnić działanie kremu i zwiększyć wchłanialność cennych składników aktywnych, zaleca się masaż twarzy. Rób go raz dziennie, a szybko zobaczysz efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here