dieta psa
Photo mattycoulton/ pixabay

Odpowiednia dieta psa jest kluczem do jego zdrowia. Psy również chorują, a część z tych chorób może być spowodowana niewłaściwą dietą. Warto więc wiedzieć, co powinien jeść Twój czworonożny przyjaciel, aby żył długo i cieszył się dobrym zdrowiem. Nie ma jednej karmy dla wszystkich psów. Jedzenie podawana psiakowi może być różne u różnych ras. Poniżej znajdziecie małą ściągawkę, dotyczącą zdrowego żywienia psa. 

Niektóre psy dobrze sobie radzą na diecie roślinnej, inne nie. To samo dotyczy diet mięsnych. Diety dla psów są wysoce zindywidualizowane i musisz zwracać uwagę na to, jak Twój pies radzi sobie z dietą, którą go karmisz. Jeśli wybrana dieta nie jest odpowiednia, zmień ją. Jeśli zauważysz sygnały, że Twój szczeniak nie czuje się najlepiej po karmie, lub nie chce jej jeść, koniecznie ja zmień.

pies jedzenie
Photo Alkhaine/ pixabay

Dieta psa musi być bogata w składniki odżywcze

Niektórzy twierdzą, że dieta psa powinna składać się głównie z mięsa. Kiedyś tak było, jednak coraz więcej badań pokazuje, że warzywa i owoce dzięki zawartym tam składnikom, doskonale wpływają na zdrowie psa. Pies jest w końcu ssakiem tak samo jak my. Na rynku dostaniemy więc coraz więcej karm suchych i mokrych z dodatkiem warzyw. Dieta dla psa musi być przede wszystkim odżywcza. W innym przypadku pies może mieć niedobory żywieniowe. Niektóre z badań wykazały, że psy i koty stanowią nawet 20% spożycia mięsa w ogólnym spożyciu. Dlatego również dodanie do diety roślin korzystnie wpłynie na środowisko. Dieta roślinna zawiera cenne składniki mineralne, które korzystnie wpływają na zdrowie, co potwierdzono naukowo. My ludzie chętnie sięgamy po warzywa i owoce, dlatego podawajmy je również psom. Oczywiście pies nie zje wszystkiego i nie wszystko trawi (np. ziemniaki). Jednak śmiało możesz mu podać gotowaną marchewkę, groszek, pietruszkę, a nawet przyprawić to ziołami.  

Przetworzona żywność nie jest zdrowa dla psów

Wysoko przetworzona żywność jest równie szkodliwa dla szczeniąt, jak i dla ludzi. Przetworzona żywność, czyli żywność gotowana na dużym ogniu lub poddana procesowi wytłaczania, nigdy nie będzie zawierała świeżych składników odżywczych, które uzyskuje się ze świeżej żywności. Podobnie jak w przypadku ludzi, kiedy psy jedzą wysoko przetworzoną żywność, obserwuje się wzrost przewlekłego stanu zapalnego, który może objawiać się między innymi zapaleniem stawów, przewlekłym podwyższeniem poziomu enzymów wątrobowych, immunologicznym zapaleniem tarczycy i nieswoistym zapaleniem jelit.

dieta psa
Photo SNGPhotography/ pixabay

Dieta psa- Karma mokra jest bardziej pożywna niż karma sucha

Większość ludzi podaje suchą karmę dla psiaków, ponieważ jest wygodna i niedroga. Jednak bardziej odpowiednia jest mokra karma w puszkach, czy saszetkach. Karma tak zawiera większą ilość białka i jest wilgotna, co sprawia, że pies jest dodatkowo odpowiednio nawodniony. 

Produkty zbożowe

Produkty bezzbożowe to gorący trend w żywieniu psów. Tylko niewielki procent psów musi jeść pokarmy bez zbóż z powodu problemów alergicznych. Zalecane jest jednak podawanie psu pokarmów niskozbożowych. Zboża to węglowodany, które dostarczają kalorii i mogą prowadzić do przyrostu masy ciała, dlatego zaleca się dietę o zmniejszonej zawartości węglowodanów, czyli innymi słowy, mniejszą zawartość zbóż. Ta niewielka ilość węglowodanów zapewni błonnik, który poprawi pracę jelit. 

Wybieraj karmę odpowiednią dla wieku psa, a nawet rasy

Sprawdź, czy kupowana karma jest odpowiednia, dla etapu życia Twojego psa. Potrzeby żywieniowe Twojego psa zmieniają się wraz z wiekiem. Dlatego warto kupować karmę odpowiednią dla wieku psa, ponieważ jest ona odpowiednio zbilansowana i spełnia jego potrzeby żywieniowe. Niektóre rasy psów też potrzebują innych składników, dlatego możesz również znaleźć specjalne karmy dla konkretnych ras.

psies jedzący kość
Photo schmitma1/ pixabay

Dieta psa – gotowanie

Domowe posiłki mogą być skutecznym sposobem karmienia psa. Ale pod jednym warunkiem – posiłki muszą być dobrze zbilansowane. W jednym z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, naukowcy ocenili 200 przepisów na domowe karmy dla psów i odkryli, że 95 procent nie było odpowiednio zbilansowane. Może to skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli chcesz iść tą drogą, skonsultuj się z certyfikowanym psim dietetykiem lub weterynarzem.

Nie przekarmiaj psa

Psy wyewoluowały, by rzadziej jeść większe posiłki. Ich żołądek może powiększyć się pięciokrotnie, co jest prawie niespotykane w świecie zwierząt. Dlatego psy nie mają problemu z jedzeniem tylko jednego czy dwóch posiłków dziennie. Psy, podobnie jak ludzie, mogą przejadać się. Otyłość to jedna z groźniejszych chorób psa i niestety częsta. Jeśli zauważysz, że pies przybrał na wadze, gorzej się porusza, koniecznie przystąpcie do odchudzania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here