filtry przeciwsłoneczne
Photo pasja1000/ pixabay

Na całym świecie notuje się rocznie blisko 2 mln nowych zachorowań na raka skóry. Naukowcy przekonują, że rak skóry, szczególnie czerniak (najzłośliwszy nowotwór skóry) najczęściej dotyka osoby narażone przez długi czas na promieniowanie słoneczne. Dlatego dermatolodzy polecają stosowanie kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne cały rok, a obowiązkowo w gorące, letnie dni. Osoby z jasną karnacją powinny go używać stale. 

Rodzaje skóry

Wyróżnia się 6 fototypów skóry. 

  • I – jasna blada skóra, skłonna do podrażnień i zaczerwienień, charakteryzująca się niedużą ilością melaniny, dlatego zawsze ulega oparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny;
  • II – jasny mleczny kolor skóry, opala się słabo i powoli, najczęściej ulega oparzeniom;
  • III – kremowy, lekko śniady kolor skóry, charakteryzujący się większą ilością melaniny, dzięki czemu łatwiej osiąga lekko brązową opaleniznę, choć na początku opalania się mogą pojawić umiarkowane oparzenia;
  • IV – oliwkowy jasnobrązowy kolor skóry. Skóra rzadko ulega poparzeniom, łatwo się opala;
  • V – brązowa skóra, która bardzo rzadko ulega oparzeniom, łatwo i szybko się opala;
  • VI – czarny i ciemnobrązowy kolor skóry. Skóra nigdy nie ulega oparzeniom słonecznym i nigdy się nie opala.
krem z filtrem
Photo AdoreBeautyNZ/ pixabay

Czym są promienie UVA i UVB?

Promieniowanie słoneczne możemy podzielić na promieniowanie elektromagnetyczne i ultrafioletowe (UV). Z kolei promieniowanie UV dzieli się na promieniowanie UVB, UVC (praktycznie nie dociera na powierzchnię ziemi) i UVA.

UVA to promieniowanie o dość długiej fali, które przenika aż do skóry właściwej. Promieniowanie UVA może powodować osłabienie odporności, zaburzając tym samym zdolność układu immunologicznego do ochrony przed rozwojem i rozprzestrzenianiem się raka skóry. Ponadto promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki, przebarwienia i plamy starcze, które są skutkiem przewlekłego narażenia na promieniowanie UV.

Promieniowanie UVB powoduje rumień skóry i oparzenia słoneczne. Nadmierna ekspozycja zarówno na promieniowanie UVA, jak i UVB może prowadzić do rozwoju raka skóry.

Kiedy należy stosować filtry przeciwsłoneczne?

Filtry przeciwsłoneczne należy stosować na co dzień, gdyż intensywność promieniowania UVA jest jednakowa, niezależnie od pory dnia i roku. Potrzebujemy ochrony przeciwsłonecznej nie tylko latem, lecz także w pochmurny dzień albo kiedy siedzimy w domu, ponieważ promienie UV przenikają przez chmury i szkło. Zimą też warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ śnieg odbija blisko 80% promieni słonecznych. Jeżeli nie planujesz wychodzić z domu, wystarczy nałożyć krem z filtrem na odsłonięte części ciała, takie jak twarz i dłonie. Dziś są dostępne różnorodne kosmetyki z filtrem, które można stosować nawet jako bazę pod makijaż. Aby polepszyć działanie kremu, warto wykonać przez jego nałożeniem masaż tej części ciała, np. masaż twarzy. Zabieg ten zwiększa wchłanialność cennych składników odżywczych, co sprawia, że kosmetyki działają lepiej. 

opalanie
Photo chezbeate/ pixabay

Bez wątpienia, ochrona przed słońcem to podstawowy sposób, by powstrzymać przedwczesne starzenie się skóry i zapobiec rakowi.

Jak często należy stosować filtry przeciwsłoneczne?

Krem z filtrem należy nakładać na suchą skórę 15 – 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Należy go aplikować na wszystkie odsłonięte części ciała, zwracając szczególną uwagę na twarz, uszy, dłonie i ramiona. Aby uniknąć podrażnień i poparzeń, należy nakładać kosmetyk grubą warstwą. W przypadku twarzy owa ilość powinna stanowić od 0,8 ml do 1,25 ml. Jeżeli z kolei chodzi o pozostałe odsłonięte części ciała, to należy aplikować ok. 30 ml kosmetyku. Pamiętać też warto o właściwej ochronie ust, używając pomadek ochronnych do ust z filtrami UVA/UVB SPF 30 i wyżej.

Wybierając filtr, należy go bez wątpienia dostosować do potrzeb skóry i trybu życia. Wodoodporny krem z filtrami SPF 30 i wyżej najlepiej stosować wtedy, kiedy spędzamy czas na plaży czy świeżym powietrzu (biwak, uprawianie sportu). Na co dzień z kolei lepiej sięgnąć po filtry z serii, które nie są wodoodporne.

Pamiętaj, że żaden filtr przeciwsłoneczny nie zapewnia 100% ochrony przed promieniowaniem UVB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here