Szukaj pracy jak zawodowiec

Czy można stać się mistrzem w szukaniu pracy? Oczywiście, że tak! Świadoma organizacja poszukiwań, poleganie na sprawdzonych narzędziach oraz determinacja zwiększają szanse na znalezienie zatrudnienia, które będzie dla nas idealnym miejscem pracy – bez względu na to, czy interesują Cię współprace długo-, czy też krótkoterminowe. Przy odpowiednim podejściu wszystko może zakończyć się sukcesem – oczywiście dla Ciebie!

Zaplanuj czas na poszukiwanie pracy

Tak, tak – to nie żart. Ten krok szczególnie warto zaplanować. Wiadomo, że mieszkanie samo się nie posprząta, wszystkie 5 sezonów serialu nie powinno czekać zbyt długo, a i na testowanie najnowszego Play Station też trzeba znaleźć czas. Spokojnie – zdążysz zrobić wiele rzeczy, na które masz ochotę. Przy okazji zajmiesz się również szukaniem pracy. Po prostu ustal ile czasu dziennie, każdego dnia, wygospodarujesz na przeglądanie ogłoszeń. Jeszcze lepiej, jeśli zdecydujesz się wybrać konkretną godzinę. Dokładnie tak, jak byś codziennie odbywał ważne spotkanie. Spotkanie ze sobą w sprawie poszukiwania pracy.

Ustal sobie konkretne, mierzalne cele

„Przecież odnalezienie pracy nie zależy ode mnie” – pomyślisz zapewne. Oczywiście wielu czynników nie można tu przewidzieć ani założyć jako pewnik. Szukanie pracy nie jest działaniem, w którym 2 plus 2 zawsze daje 4. Choć już studenci kierunków matematycznych powiedzieliby, że w tym równaniu wynik nie jest aż taki oczywisty. Jednak na wiele kwestii masz wpływ. Twoim pierwszym celem na liście może być stworzenie aktualnego, atrakcyjnego dla rekruterów CV. Kolejnym liczba dziennie wysyłanych aplikacji…

Zgodzisz się pewnie, że samo ustalenie „będę przeglądać ogłoszenia o pracę przez godzinę dziennie o 11:00” dalej nie zagwarantuje Ci pracy. Czytanie ofert nie zawiera bowiem w sobie odpowiadania na nie. Warto więc ten punkt ustanowić sobie za cel. Nawet wysłanie CV do jednej firmy dziennie przybliża Cię do zdobycia satysfakcjonującej posady. Postawiony w ten sposób cel, chroni Cię także przed swego rodzaju „grymaszeniem”. Często przeglądasz pewnie całkiem fajne oferty, ale z bliżej nieznanych Ci przyczyn nie odpowiadasz na nie. Zmień to i weź sprawy w swoje ręce!

Poćwicz szukanie pracy

Poćwicz szukanie pracy

Na pewno znasz powiedzenie „ćwiczenie czyni mistrza”. Można je śmiało zastosować do… rozmów kwalifikacyjnych. Pamiętasz te CV, które w poprzednim akapicie należało wysyłać nawet do tych firm, które nie przekonują nas w 100%? To nie pójdzie na marne! Jeśli z tych miejsc dostaniesz telefon z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną – przyjmij je. Bez względu na to, czy chcesz skorzystać z oferty, czy nie.

Rozmowa kwalifikacyjna to stresująca chwila dla każdego rekrutującego. Pytania mogą Cię na niej zaskoczyć, dlatego warto przećwiczyć przebieg spotkań w firmach, dla których niekoniecznie chcesz pracować. Czy to dobre wyjście? Jeśli pokonasz strach i Twoja kandydatura przypadnie do gustu rekruterom, zawsze możesz rozważyć ich propozycje. Gdy wolisz jednak spróbować gdzieś indziej, o wiele łatwiej będzie Ci przejść przez procedurę rozmowy kwalifikacyjnej.

Sprawdź, z kim będziesz pracować!

Na końcu tej drogi czekają na Ciebie propozycje współpracy. Bez względu na propozycję uposażenia oraz Twoje wrażenia po rozmowie kwalifikacyjnej, warto zrobić jeszcze jedną, małą rzecz. Dowiedz się, dla kogo chcesz pracować. Możesz sprawdzić status firmy/spółki w KRS-ie, czy CEiDG. To pozwoli Ci wstępnie określić, czy dany podmiot prowadzi działalność i jest wypłacalne. Jest to szczególnie ważne, gdy cały proces rekrutacyjny był przeprowadzany w trybie zdalnym. To jednak nie da Ci pełnej wizji tego, jak wygląda współpraca z przedsiębiorstwem.

W tym celu sprawdź, co o firmie sądzą jej pracownicy. Jak to zrobić? Wejdź na stronę portalu Work or Not i wpisz nazwę przedsiębiorstwa. Już pierwsze spojrzenie na profil firmy wskaże Ci, czy warto z nią współpracować. Jest to liczba osób, które poleca przedsiębiorstwo. Dalej jednak warto wczytać się we wpisy użytkowników, które rozprawiają o atmosferze w firmie, czy możliwościach awansu. To pozwoli Ci dowiedzieć się, czy naprawdę chcesz współpracować z tym podmiotem.

Finałem będzie znalezienie pracy na Twoich warunkach. Z Work or Not to Ty decydujesz, z kim podejmiesz współpracę. Zawodowiec w szukaniu pracy? To właśnie Ty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here