Kredyt czy pożyczka

W mowie potocznej pojęć „kredyt” i „pożyczka” używa się zamiennie, lecz w praktyce ich umowy różnią się pod wieloma względami. Poniżej wyjaśnimy, czym się od siebie różnią i kiedy warto skorzystać z jednego z tych rozwiązań.

Czym jest kredyt?

Kredyt to zobowiązanie finansowe udzielane przez bank na określony cel. Jest on udzielany wyłącznie przez instytucje bankowe, zawsze odpłatny i udzielany na podstawie pisemnej umowy. W zamian kredytobiorca zobowiązany jest do spłaty kwoty wraz z odsetkami zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Umowa kredytu powinna zawierać kluczowe informacje, takie jak strony umowy, kwota i waluta kredytu, cel kredytowania, warunki spłaty, oprocentowanie, zabezpieczenia spłaty oraz koszt całkowity zobowiązania. Kredyt jest dedykowany głównie klientom posiadającym dobrą historię kredytową i wysoką zdolność kredytową. Może być przeznaczony na różne cele, od kredytów mieszkaniowych po kredyty gotówkowe na określone wydatki.

Czym charakteryzuje się pożyczka?

Pożyczka, zgodnie z Kodeksem cywilnym, umożliwia udzielenie zarówno środków pieniężnych, jak i mienia ruchomego dokładnie określonego w umowie. Pożyczki mogą być udzielane przez różne podmioty, w tym osoby fizyczne, instytucje finansowe czy banki.

Pożyczka może być zarówno odpłatna, jak i darmowa, a umowa nie musi być zawarta pisemnie. Istnieje możliwość zawarcia umowy ustnej, pod warunkiem że kwota pożyczki nie przekracza 1000 zł. Pożyczkobiorca może przeznaczyć gotówkę na dowolny cel. W przeciwieństwie do kredytu pożyczkodawca zazwyczaj nie ma kontroli nad tym, jak klient wykorzysta przydzielone mu środki.

Podobieństwa między kredytem a pożyczką

Obie formy zobowiązań mają kilka wspólnych cech. Co je łączy? Przede wszystkim w obydwu przypadkach umowa może być zawarta w formie pisemnej. Ponadto zaciągnięcie zarówno kredytu, jak i pożyczki, to zobowiązanie, które wymaga spłaty w określonych ratach. Również oprocentowanie kredytów i pożyczek jest podobne, a konsekwencje nieregulowania spłat w terminie wiążą się z naliczaniem odsetek za opóźnienie, a w konsekwencji nawet skierowanie sprawy na drogę sądową.

Jakie są różnice między kredytem a pożyczką?

  1. Podmiot udzielający zobowiązania. Najistotniejszą różnicą jest to, że kredytu udziela wyłącznie bank, podczas gdy pożyczkę mogą oferować także instytucje pozabankowe oraz osoby fizyczne.
  2. Podstawa prawna umowy. Kredyt opiera się na ustawie o Prawie Bankowym. Natomiast pożyczka ma swoje źródło prawne w Kodeksie Cywilnym.
  3. Umowne formalności. Umowa kredytu jest bardziej sformalizowana, wymaga pisemnej zgody i określenia celu kredytowania. Ma również konkretne zasady spłaty oraz zabezpieczenia. Pod tym względem umowa pożyczki jest mniej wymagająca.
  4. Koszta spłaty zobowiązania. Kredyt zawsze wiąże się z pewnymi opłatami, takimi jak odsetki czy prowizja. Natomiast warunki udzielenia pożyczki mogą być zróżnicowane. Istnieje także możliwość otrzymania jej bez dodatkowych kosztów.

Dlaczego warto znać różnice między kredytem a pożyczką?

Wybór pomiędzy kredytem a pożyczką powinien być starannie przemyślany, biorąc pod uwagę cel naszego zobowiązania, jego kwotę, instytucję udzielającą środków oraz obowiązujące ramy prawne umowy i to, czy będziemy w stanie się z nich wywiązać. Nie chodzi tylko o terminologię, ale o konsekwencje wyboru, które mogą znacząco wpłynąć na sytuację finansową. Dlatego tak ważne jest podejmowanie świadomych decyzji w tym zakresie i znajomość skutków, zarówno tych krótko, jak i długofalowych.

Doradca kredytowy Kraków — czy warto skorzystać z usług specjalisty?

Aby jeszcze lepiej zrozumieć pewne subtelne różnice pomiędzy kredytem a pożyczką oraz wybrać dla siebie najlepszą ofertę, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Solemo Finanse – doradca kredytowy pomoże nam odnaleźć się w prawnej terminologii, rozwieje wszelkie wątpliwości oraz dostosuje ofertę do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu zyskamy lepszą perspektywę na nasze finanse, co umożliwi podjęcie w pełni świadomej i korzystnej decyzji.

Wniosek? Zanim zdecydujemy się na kredyt czy pożyczkę, przygotujmy sobie grunt pod postacią solidnej analizy finansowej. Usługi doradcy kredytowego w Krakowie mogą znacząco ułatwić ten proces oraz wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa finansowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here