choroby zwierząt domowych - pies i kot
Photo turbot/ pixabay

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie domu bez zwierzaka. Najczęściej jest to pies lub kot. Mogą to być także rybki, chomik, myszki, czy inne bardziej egzotyczne zwierzęta jak węże, legwany, pająki. Każde z nich może zachorować – mniej lub bardziej poważnie. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty. W tym artykule przyjrzymy się najpoważniejszym chorobom psów i kotów. Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak nie zachowuje się „normalnie”, jest osowiały, cierpi na brak apetytu, czy ma biegunkę, może to oznaczać, że coś dzieje się złego. Zwierzak nie podejdzie do ciebie i nie powie, że coś go boli, dlatego warto znać sygnały, które mogą świadczyć o złym samopoczuciu pupila. Niektóre choroby mogą zakończyć się nawet śmiercią, dlatego ważna jest szybka pomoc. 

pies i kot
Photo StockSnap/ pixabay

Cukrzyca

U zwierząt, tak jak i ludzi może rozwinąć się cukrzyca. Jest ona najczęściej spowodowana złą dietą. Niektóre zwierzęta mogą potrzebować zastrzyków z insuliny. W łagodniejszych stanach zwykle pomaga zmiana diety

Choroby zwierząt – zapalenie stawów

Zapalenie stawów jest kojarzone często ze starością. Jednak nie zawsze tak jest. Prawdą jest, że starsze zwierzaki częściej cierpią na tą dolegliwość, ale młodsze również mogą ją mieć. Szczególnie dotyczy to niektórych ras psów, np.owczarków niemieckich. Zwierzęta, które są dotknięte tą chorobą, poruszają się wolniej, ociągają się ze wstawaniem i nie są chętne do zabawy, czy długich spacerów. Weterynarz może przeprowadzić prześwietlenie stawów. Przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W niektórych przypadkach zalecana jest również akupunktura.

Pchły i kleszcze

Pchły lub kleszcze to bardzo częste schorzenie zwierząt. Te małe szkodniki, które często znajdują się w sierści zwierząt domowych, mogą przenosić różne choroby, np. babeszjozę. Dlatego szczególnie w letnie i wiosenne miesiące stosuj specjalne środki, które ochronią Twojego pupila przed złapaniem tych szkodników. Po zabawie na dworze lub po powrocie z lasu przejrzyj sierść zwierzaka. Fajną metodą jest przejechanie rolką do ubrań po sierści. Kleszcze mogą się do niej przykleić i łatwo je usuniemy. 

spacer z psem
Photo furry_portrais/pixabay

Wścieklizna

Wścieklizna to poważna choroba zwierząt, która może zakończyć się śmiercią. Na szczęście dostępne szczepionki są bardzo skuteczne, dlatego pamiętajmy o corocznym szczepieniu zwierząt. Wścieklizna często występuje u dzikich zwierząt, często u lisów.

Choroby zwierząt domowych – Parwowirus

Jest znany w krajach, gdzie szczepienia nie są na wysokim poziomie. Występuje u psów i kotów. Najczęściej może wystąpić u kociąt i szczeniaków przed pierwszym szczepieniem. Jeżeli jest za późno zdiagnozowany, może być śmiertelny. 

Choroby zębów

U kotów i psów może rozwinąć się kamień nazębny. Może to powodować nieświeży oddech, ale także choroby zębów i dziąseł. Zły stan zdrowia jamy ustnej może być również przyczyną chorób serca, czy nerek. Aby zadbać o zdrowie jamy ustnej psa, możesz mu kupić specjalne kości do czyszczenia zębów. Można kotom i psom również myć zęby specjalną szczoteczką. 

pies
Photo aganyga/ pixabay

Otyłość 

Otyłość to problem nie tylko ludzi, ale także psów i kotów. Jest ona głównie spowodowana niewłaściwą dietą. Niestety choroba ta może prowadzić do innych poważnych chorób współistniejących. Są to na przykład cukrzyca, zapalenie stawów, choroby serca, niewydolność oddechowa. Nieleczona cukrzyca może prowadzić także do śmierci zwierzęcia. Ryzyko zachorowania na otyłość wiąże się również z genami. Jeśli zauważysz, że Twój pupil przybiera niebezpiecznie na wadze, a jego obwód brzucha się powiększa, skonsultuj się z weterynarzem. Być może zaleci inną, specjalistyczną karmę czy ćwiczenia. Z pewnością więcej ruchu sprawi, że zwierzę poczuje się lepiej i zachowa prawidłową masę ciała. Dlatego decydując się na psa, musisz wziąć pod uwagę, czy będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. 

Jak widzisz, poważne choroby nie omijają naszych czworonożnych przyjaciół. Decydując się na bycie opiekunem dla zwierzaka, musimy zapewnić mu ruch, dobrze zbilansowane jedzenie, aby zwiększyć jego szanse na zdrowe i długie życie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here