dolegliwości u niemowląt
Photo fancycrave1/ pixabay

Niemowlęta tuż po urodzeniu są szczególnie narażone na ryzyko różnych zakażeń i chorób, gdyż mają słaby układ odpornościowy, który kształtuje się do 2.roku życia. Jeżeli więc jesteś młodym rodzicem, to musisz znać objawy najczęstszych chorób i dolegliwości u niemowląt, by wiedzieć, jak odpowiednio zaopiekować się swoją pociechą i jak się zachować w razie wystąpienia pierwszych symptomów schorzenia.

Przez dziewięć miesięcy dziecko rozwija się i rośnie w łonie matki, które jest dla niego swoistą ochronną bańką, w której ono się czuje bezpiecznie i komfortowo. Po przyjściu na świat musi się przyzwyczaić do różnych emocji, dźwięków, zapachów. To czas, kiedy uczy się oddychać, jeść, widzieć i słuchać.

niemowlę
Photo PublicDomainPictures/ pixabay

Najczęstsze dolegliwości u niemowląt

Ze względu na to, że noworodek nie potrafi jeszcze komunikować się za pomocą słów, jedyny sposób, w który może poinformować swoich rodziców o tym, że źle się czuje, ma mokro czy jest głodny, jest płacz. Płacz dla dziecka jest narzędziem komunikacji. Warto więc bacznie obserwować malucha i wsłuchiwać się w jego płacz, by go zrozumieć i w razie potrzeby wezwać lekarza

Urazy okołoporodowe

Czasami podczas porodu może dojść do uszkodzenia tkanek miękkich, skóry, kości, nerwów i narządów wewnętrznych noworodka. Lekarze nazywają to urazem okołoporodowym\porodowym. Urazy tkanek miękkich i naskórka, szczególnie w obrębie głowy noworodka, są konsekwencją użycia kleszczy czy próżnociągu (poród zabiegowy). Tego typu uszkodzenia z reguły są niegroźne i nie powodują żadnych komplikacji zdrowotnych w przyszłości.

Żółtaczka u noworodka

Żółtaczka to powszechne schorzenie, które pojawia się u 50% noworodków 2-3 dnia po porodzie. Przyczyną choroby jest wysoki poziom bilirubiny we krwi, który powoduje zażółcenie skóry i białek oczu. Wątroba noworodka z powodu niedojrzałości enzymów wątrobowych nie nadąża z przetwarzaniem hemoglobiny, dlatego skóra dziecka przybiera żółtą barwę. Żółtaczka z reguły znika samoistnie do 14-21 dnia życia dziecka.

dzieci
Photo 460273/ pixabay

Dolegliwości u niemowląt – Kolka

Kolka (skurcze jelit) u niemowląt to często występujące zaburzenie (20% noworodków), które znika samoistnie. Gdy dziecko ciągle płacze bez wyraźnego powodu, szczególnie wieczorem, może to świadczyć o tym, że ma kolkę. Przyczyny kolki u noworodka nie są do końca znane. Wśród głównych powodów kolki wymienia się niedojrzałość układu pokarmowego, nadmierne gromadzenie się gazów, zmiany flory jelitowej, nieprawidłowa technika karmienia. Kolka pojawia się ok. 2 tygodnia życia i najczęściej trwa do końca 3 miesiąca.

Wzdęcia brzucha

Przyczyną wzdęć u noworodka jest połykanie nadmiernej ilości powietrza podczas ssania smoczka, płaczu czy karmienia. Typowe objawy wzdęcia to wypukły, twardy brzuszek, co może być spowodowane zaparciami czy powstawaniem gazów, bóle brzucha, drażliwość.

Zasinienie skóry i bezdech

Noworodek tuż po przyjściu na świat często ma sine dłonie i stopy, czego przyczyną jest niedojrzałość układu krążenia. Sinoczerwony odcień skóry najczęściej znika w ciągu kilku tygodni, po tym, jak układ krwionośny w pełni dojrzeje. Jeżeli z kolei zauważyłeś u noworodka zasinienie wokół ust, któremu towarzyszy zatrzymanie oddechu, które trwa ponad 15-20 sekund, to może wskazywać na nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca i płuc.

dziecko i pies
Photo 319556/ pixabay

Wymioty

Niektóre matki wymioty mylą z ulewaniem, czyli wypływaniem z jamy ustnej dziecka niedużej ilości niestrawionego pokarmu. Jeżeli jednak po karmieniu pokarm z ust dziecka wydobywa się gwałtownie, to oznacza, że ono wymiotuje. Sporadyczne, nieregularne wymioty nie powinny wzbudzać niepokoju. Częste i obfite wymioty wymagają konsultacji lekarza.

Dolegliwości u niemowląt – Kaszel

Kaszel u noworodka jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym, gdyż w taki sposób dochodzi do oczyszczania górnych dróg oddechowych. Jeżeli jednak uporczywemu kaszlowi towarzyszy ból i gorączka, należy natychmiast się zgłosić do lekarza, gdyż mogą wskazywać na krztusiec czy zapalenie płuc.

Warto też wspomnieć o takich dolegliwościach, jak niewydolność oddechowa, anemia, gorączka, problemy skórne (ciemieniucha, pieluszkowe zapalenie skóry), zapalenie ucha, pleśniawki, przeziębienie i grypa, biegunka.

Choć większość dolegliwości u niemowląt znika samoistnie, to jednak warto pamiętać o profilaktycznych wizytach u lekarza, właściwej higienie i zdrowym żywieniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here