higiena noworodka
Photo ali-a/ pixabay

Niemowlę tak samo jak dziecko starsze, czy osoba dorosła potrzebuje prawidłowej pielęgnacji. Higiena noworodka jest troszkę inna niż nasza, jednak jest kilka punktów wspólnych. Jeśli nowo narodzone dziecko jest już kolejnym Twoim szkrabem już w pewnością wiesz, jak o nie dbać. Jednak pierwsze dziecko powoduje, że czasem czujemy się jak we mgle, działamy bardziej intuicyjnie niż zgodnie z posiadaną wiedzą. Ten mini poradnik przygotowaliśmy głównie z myślą o tych młodych mamach, aby pomóc im w temacie pielęgnacji noworodka. 

Higiena noworodka to bardzo ważny aspekt. Pamiętaj, że skóra malucha  jest bardzo delikatna i do pielęgnacji koniecznie używaj produktów dla dzieci. Kosmetyki te są delikatne i w składają się z wielu naturalnych składników.

dziecko
Photo jarmoluk/ pixabay

Higiena noworodka – głowa

Na początku przyjrzyjmy się pielęgnacji głowy. Mamy tu sporo do zrobienia. 

Oczy

Oczy przemywać należy wacikiem lub gazikiem zwilżonym wodą, lub roztworem soli fizjologicznej. Delikatnie przetrzyj powieki, kąciki oczu. Drugie oko przetrzyj nowym wacikiem. Przy przemywaniu oczu kieruj się od wewnętrznej strony (od nosa) ku zewnętrznej. Oczy są bardzo delikatne, więc przed higieną oczu dziecka, koniecznie umyj ręce.

Uszy

Uszy dziecka czyść tylko z zewnętrznej strony. Użyj do tego wacika, tak samo jak w przypadku oczy nawilżonego wodą lub roztworem soli. Ampułki z solą są dostępne w każdej aptece. Przemywaj uszy przynajmniej raz w tygodniu, aby nie powstał w ucho korek z woskowiny. Gdy dziecko ma już około 3 miesięcy, możesz użyć specjalnych patyczków dla dzieci. 

Nos

Nos przetrzyj tak samo jak uszy, za pomocą wacika przemyj środek nozdrzy. Możesz również użyć gruszki lub specjalnego aspiratora do wyciągania kataru. 

Twarz

Twarz przemywaj tak często, jak to konieczne. Pamiętaj o myciu miejsca za uszami, gdzie gromadzi się brud. Możesz przemyć twarz specjalnymi mokrymi chusteczkami dla niemowląt. 

noworodek higiena
Photo moisemarian/ pixabay

Włosy

Chociaż noworodek nie ma bujnej czupryny (choć się zdarza), to włosy dziecka należy przeczesać. Użyj do tego miękkiej szczotki, przeznaczonej dla niemowląt. 

Ciemiączko

Ciemiączko to miejsce na głowie niemowlęcia, gdzie kości czaszki są jeszcze niezrośnięte. Jest to miejsce bardzo wrażliwe i delikatne. Głowę przemywaj bardzo delikatnie. Może pojawić się w tym miejscu ciemieniucha, czyli delikatne, woskowe plamy. Jest ona dość często spotykana u dzieci do 3 miesiąca życia. Można je przemywać oliwą z oliwek. Może wywoływać swędzenie, dlatego pamiętaj o zakładaniu dziecku rękawiczek. 

Higiena noworodka – o czym jeszcze pamiętać?

Paznokcie

Pierwsze obcinanie paznokci powinno nastąpić, gdy dziecko ma około 4-6 tygodni. Do tego momentu są bardzo kruche. Do obcinania paznokci używaj specjalnych nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami. Nie jest to przyjemna rzecz dla dziecka, a paznokcie są miniaturowe, więc wybierz moment kiedy dziecko jest  bardzo spokojne. Możesz to zrobić także, jak dziecko śpi. Uważaj jednak, aby nie przyciąć paznokci zbyt krótko, ponieważ spowoduje to ból i może zwiększyć ryzyko infekcji. Higiena paznokci jest bardzo ważna, gdyż dziecko może się podrapać długimi paznokciami. Nakładaj dziecku na noc cieniutkie rękawiczki. 

dziecko
Photo PublicDomainPictures/ pixabay

Pępowina

Higiena noworodka to także dbanie o pępowinę. Po urodzeniu jest ona zawiązana i przez pewien czas „wystaje” na brzuchy dziecka. Po około 10-14 dniach sama odpada. Aby uniknąć infekcji, codziennie należy ją przemywać gazą nasączoną środkiem antyseptycznym (kupisz w aptece). Po przemyciu dokładnie ją osusz chusteczką higieniczną. Staraj się nie zasłaniać jej pieluchą. 

Ręce

Mając malucha, zawsze miej przy sobie mokre chusteczki. Staną się one Twoim wyposażeniem, nawet jak dziecko pójdzie do szkoły, Są niezawodne do wielu prac! Pokochasz je. Ale wracając do pielęgnacji… Zawsze przemyj nimi ręce dziecka, gdy nie masz możliwości ich umycia, a są brudne – na dworze po zabawie  w piasku, po jedzeniu batonika, loda. Zobaczysz, że to podstawowy must have! 

Higiena noworodka – co jeszcze? 

Zmiana pieluch 

Przy zmienianiu pieluchy zawsze przemyj pupę dziecka mokrymi chusteczkami. Odpowiednia higiena pozwoli uniknąć podrażnień, które bardzo często występują. W miarę możliwości zostaw dziecko na parę chwil bez pieluchy, aby skóra odpoczęła i pooddychała. Przed założeniem nowej pieluchy osusz skórę i nałóż krem ochronny przeciw odparzeniom (ale tylko jeśli skora jest czerwona lub podrażniona).

dziecko pielucha
Photo smpratt90/ pixabay

Kąpiel

Według znawców tematów, dziecka nie powinno się kąpać przez pierwszy tydzień. Jednak jak wiadomo już pierwszego dnia w szpitalu, dziecko jest kąpane. Nie musisz się na to zgadzać. O co chodzi? Większość skóry niemowlęcia pokrywa kremowa, biała maź. Jest to swojego rodzaju bariera, chroniąca noworodka przed bakteriami. Nawilża również skórę dziecka. Po 5-7 dniach maź sama zniknie i wtedy warto wykąpać pierwszy raz dziecko. Przemyj dziecko nawilżoną gąbką lub mokrymi chusteczkami. Nie musisz malucha kąpać codziennie. Początkowo może to być 3-4 razy w tygodniu. 

Genitalia

Delikatnie przemyj je wodą bez detergentów. U dziewczynek przemywaj je od przodu do tyłu, a by nie przenieść bakterii kałowych. Pozostaw skórę do wyschnięcia. 

Jak widzisz higiena noworodka to wiele poszczególnych części. Jest ona bardzo ważna, aby dziecko było zdrowe i dobrze się rozwijało. Możesz na skórę dziecka nałożyć też balsam do ciała dla dzieci. U noworodków mogą również pojawiać się pierwsze „pryszcze”, które same znikną, więc nie panikuj. Jeśli nie masz pewności co do pielęgnacji, zapytaj pielęgniarkę środowiskową, która z pewnością was odwiedzi. Ona rozwieje wszelkie wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here