psy
Photo Mabuya/ pixabay

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Udomowiony już setki lat temu i towarzysz nie jednej rodziny. Znanych jest wiele ras, a niektóre z nich zyskały sympatię ludzi na całym świecie. Psy tak samo jak ludzie, cierpią na rozmaite choroby. Niektóre rasy, genetycznie są uwarunkowane na większe prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób. Decydując się na psa konkretnej rasy, warto wiedzieć, na jakie choroby może on zachorować. Dowiesz się tego z tego artykułu. 

Labrador Retriever

Ulubiona rasa wielu psiarzy. Jest ceniona za wysoką inteligencję i serdeczną naturę. Pod wieloma względami labradory to doskonałe psy rodzinne: lojalne, delikatne i zabawne. Problemy zdrowotne związane z tą energiczną rasą są stosunkowo nieliczne, pod warunkiem, że zwierzę ma zapewniony ruch. Psy, które są mało aktywne, są podatne na przyrost masy ciała i zwiększone ryzyko chorób stawów z powodu otyłości. Labradory są również często narażone na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego. Inne choroby dziedziczne mogą obejmować choroby oczu, takie jak postępujący zanik siatkówki, który może powodować ślepotę.

labrador
Photo Pezibear/ pixabay

Psy i ich choroby – Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie są wyjątkowo inteligentne i łatwe w tresurze. Doskonale sprawdzają się na straży, ale wymagają dużej stymulacji i ćwiczeń, aby zachować optymalny stan zdrowia. Owczarki niemieckie są podatne na dziedziczną dysplazję stawu biodrowego, deformację panewki stawu biodrowego, która może prowadzić do zapalenia stawów lub kulawizny. Mielopatia zwyrodnieniowa jest również częstą chorobą owczarków niemieckich. Jest to nieuleczalna choroba, która powoduje postępujący paraliż.

Basset Hound

Ich obwisła skóra może utrudniać widzenie. Ich duże, wiotkie uszy są podatne na infekcje i wymagają regularnej kontroli i czyszczenia. Psy tej rasy mają skłonność do ciągłego, entuzjastycznego wąchania (co ułatwiają im krótkie nogi). Bassety mogą cierpieć na chorobę krążka międzykręgowego, czyli chorobę kręgosłupa. Nieleczony stan ten może utrudniać poruszanie się i powodować ból.

Teriery

Te bardzo energiczne, inteligentne psy, są dobrze znane ze swojego stosunkowo dobrego ogólnego stanu zdrowia i znacznej długowieczności. Podczas gdy niektóre większe rasy mogą żyć średnio od 10 do 12 lat, Jack Russells (i blisko spokrewniony Parson Russell Terrier) mogą żyć od 14 do 16 lat, pod warunkiem, że mają zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. Choroby dziedziczne obejmują zwichnięcie soczewki, co może skutkować utratą wzroku.

terier
Photo congerdesign/ pixabay

Seter irlandzki

Chociaż ich popularność obecnie spada, setery irlandzkie nadal znajdują się w pierwszej dziesiątce ras pod względem chęci do zabawy. Te urocze rudowłose psy, są uważane za ogólnie cieszące się dobrym zdrowiem,  ale zdarzają się niektóre choroby dziedziczne, które mogą je dotknąć. Setery irlandzkie mogą doświadczać różnych schorzeń, w tym dysplazji stawu biodrowego, postępującego zaniku siatkówki, wzdęć, epilepsji i raka kości.

Psy i choroby – Yorkshire Terrier

Popularne „Yorki” zyskały sympatię ludzi na całym świecie. Rasa ta jest bardzo podatna jednak na problemy trawienne. Należy dokładnie monitorować ich dietę. Podobnie jak w przypadku innych małych ras, możliwe jest zapadnięcie się tchawicy. Objawy kliniczne obejmują kaszel i mogą być zaostrzone przez obrożę. Dziedziczna wada, przeciek wrotno-systemowy, może osłabiać czynność wątroby i powodować gromadzenie się toksyn we krwi. Może to prowadzić do problemów behawioralnych i neurologicznych.

Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyki słyną ze swoich kontaktów ze strażakami i jako fikcyjni bohaterowie w serii popularnych filmów Disneya. Najczęstszą wadą dziedziczną tej rasy jest głuchota, chociaż renomowani hodowcy pracują nad wyeliminowaniem tego problemu. Dalmatyńczyk ma również skłonność do rozwoju kamieni nerkowych lub pęcherza moczowego, stanu zwanego kamicą moczową. Ten powszechny problem może wymagać specjalnej diety lub zabiegu chirurgicznego. Psy te mają również często kłopoty z uszami. Trzeba je regularnie czyścić. 

dalmatyńczyk
Photo Huskyherz/ pixabay

Cocker Spaniel

Cocker Spaniele wymagają częstych kąpieli i szczotkowania, aby ich długie włosy nie były splątane. Psy te są podatne na choroby oczu, w tym zaćmę i jaskrę, a także choroby serca, epilepsję i choroby wątroby. Należy również regularnie czyścić ich uszy, aby zapobiec infekcjom uszu.

Mops

Mopsy z reguły cieszą się dobrym zdrowiem. Chociaż płaska twarz jest częścią ich uroku, może prowadzić do problemów z oddychaniem, które mogą przekształcić się w chrapanie w nocy lub trudności w oddychaniu w czasie upałów i wilgoci. Mops woli przeżyć swoje dni jako towarzysz domu, unikając ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur. Jednak umiarkowane ćwiczenia są nadal niezbędne, ponieważ rasa ta ma nadwagę.

Psy różnych ras i ich choroby – Bokser

Ta zwarta i muskularna rasa jest jednak podatna na wiele schorzeń. Bokserki są podatne na problemy z sercem i tarczycą, a także na alergie skórne. Inne problemy medyczne obejmują raka, wzdęcia i dysplazję łokcia.

Decydując się na psa, musisz nauczyć się wielu rzeczy, szczególnie jeśli jest to Twój pierwszy czworonóg. Pies nie przyjdzie do Ciebie i nie powie wprost, że jest mu źle. Musisz znać sygnały, które świadczą o tym, że pies nie czuje się najlepiej. Z reguły jest bardziej osowiały, mniej skłonny do zabawy i ma mniejszy apetyt. Jeśli zauważysz niepokojące zachowanie psa, udajcie się do weterynarza. Być może się okazać, że choroba jest poważna i zagrażać życiu zwierzęcia. Dlatego im szybsza pomoc, tym większe szanse na wyzdrowienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here