Gdy choruje człowiek, łatwiej może dostać diagnozę i odpowiednie leczenie. Z psami jest inaczej. Psy nie powiedzą nam, co im dolega. Mając czteronożnego przyjaciela, warto znać podstawowe, najczęściej występujące choroby psów. Warto również wiedzieć, jak rozpoznać, że pies choruje. W ten sposób być może szybciej zauważymy niepokojące objawy i zabierzemy psa do weterynarza. Niektóre rasy psów również są bardziej narażone na konkretne choroby. Z artykułu dowiesz się jakie choroby najczęściej dotykają psy.
Spis Treści
Choroby psów – zaćma
To duży problem, zwłaszcza w przypadku starszych psów. Zaćma u psów, podobnie jak u ludzi, może naprawdę wpłynąć na sposób, w jaki czworonogi widzą świat. Nie tylko starość powoduje zaćmę. Często rozwija się ona również po urazie oka lub może być spowodowana chorobą. Zaćma u psów może występować nawet przy pierwszym narodzinach psa lub rozwinąć się w pierwszych tygodniach życia szczenięcia. Oko psa pokrywa biaława błonka. Jeżeli zauważysz, że pies wpada na ścianę lub chodzi zbyt ostrożnie, zwłaszcza w nowym otoczeniu, może to oznaczać problemy ze wzrokiem.
Artretyzm
U starszych psów bardzo często występuje zapalenie stawów. Według badań średnio 1 na 5 psów cierpi na artretyzm lub chorobę zwyrodnieniową stawów w pewnym momencie swojego życia. Pies staje się wolniejszy, ciężej mu wstawać na nogi (szczególnie rano lub w chłodniejsze dni), jest także mniej aktywny niż kiedyś. Często bardzo trudno jest stwierdzić, czy Twój pies cierpi na artretyzm. Mimo że jest to bardzo bolesne, Twój pies nie będzie wykazywał oznak narzekania. Ćwiczenia, kontrola wagi i leki przeciw artretyczne mogą pomóc Twojemu psu przezwyciężyć ból związany z zapaleniem stawów.
Infekcje uszu
Infekcje ucha są bardzo częste u psów, szczególnie u psów spędzających dużo czasu na zewnątrz. Rasy z długimi uszami również są częściej narażone na choroby uszu. Często brud, kurz lub inne obce przedmioty, takie jak nasiona trawy, mogą utknąć w uchu psa, powodując podrażnienie, a ostatecznie infekcję. O tym, że pies ma infekcję ucha, może świadczyć częste drapanie uszu i trzepanie głową. W celu zwalczenia infekcji weterynarz może przepisać psu krople z antybiotykiem. Kolejnym dobrym nawykiem, jest regularne czyszczenie uszu psa.
Choroby psów – kaszel hodowlany
Kaszel hodowlany jest bardzo powszechny wśród psów, które przebywały w schronisku dla zwierząt, u weterynarza lub w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie jest duże skupisko zwierząt. Jest czymś podobnym do naszego przeziębienia. Weterynarz może podać psu antybiotyki, ale są one podawane z reguły w cięższych przypadkach.
Biegunka
Biegunka występuje bardzo często, głównie dlatego, że może być spowodowana wieloma przyczynami. Przeważnie jest spowodowana po prostu złym jedzeniem lub reakcją alergiczną, ale w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Dlatego jeśli trwa kilka dni, koniecznie odwiedź weterynarza.
Pchły i kleszcze
Choroby psów to także pchły i kleszcze. Chyba każdy pies miał choć raz w życiu pchły. Kleszcze są również bardzo częstym zjawiskiem, gdyż psiak spędza często czas na dworze. Pchły mogą dorwać naszego czworonoga, nawet podczas spaceru w gęstej trawie. Zarówno pchły jak i kleszcze są łatwe do wytępienia. W każdym klepie zoologicznym dostaniesz specjalne środki. Kleszcze są jednak znacznie poważniejsze. Kleszcze mogą powodować poważne problemy zdrowotne u Twojego psa, w tym zatrucie krwi, a nawet śmierć.
Złamane kości
Złamanie kości może się zdarzyć z wielu powodów. Twój pies mógł zostać potrącony przez samochód na ulicy lub mógł spaść z wysokości. Psy zazwyczaj chcą pokazać przed Tobą odwagę i wytrzymałość i unikają okazywania bólu. Jeśli ból jest silny, pies skomle. Staraj się go wtedy nie dotykać i poczekaj na profesjonalną pomoc.
Choroby psów – otyłość
Innym powszechnym schorzeniem wielu psów jest otyłość. Może to być spowodowane małą ilością ruchu, złym odżywianiem i przejadaniem. Może to powodować inne poważniejsze choroby, takie jak choroby serca, czy zapalenie stawów.
Rak
Niestety, tak samo jak u ludzi, u psów również występują nowotwory, różnych części ciała. Psy mogą cierpieć na wszystkie rodzaje raka, takie jak chłoniak, czerniak, rak piersi, a nawet rak prostaty. Leczenie raka może przybrać formę operacji, chemioterapii lub radioterapii. Jak w przypadku wszystkich nowotworów, najważniejsze jest wczesne wykrycie go, dlatego należy uważać na nietypowe guzki lub plamy na skórze, uszach i oczach psa. Jeżeli coś cię zaniepokoi, koniecznie niech psa zobaczy weterynarz. Szybka diagnoza może uratować życie Twojego psa.
Niektóre choroby mogą być mniej poważne, inne mogą zakończyć się śmiercią. Dlatego jeśli zauważysz, że ze zwierzakiem dzieje się coś niepokojącego, koniecznie udaj się z nim do weterynarza.