meble kuchenne
Photo Skitterphoto/ pixabay

Kuchnia często uznawana jest za serce domu. To tu przygotowujemy posiłki, rozmawiamy przy stole, spotykamy się z przyjaciółmi. Kuchnia to pomieszczenie, gdzie naprawdę spędzamy dużo czasu. Dlatego warto ją urządzić ładnie, przytuleni i przede wszystkim funkcjonalnie. Meble kuchenne muszą pomieścić wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne, a przy tym muszą ładnie komponować się z całością (płytkami, kolorem ściany, stołem, krzesłami). W artykule tym znajdziesz kilka podpowiedzi, jak wybrać odpowiednie meble do kuchni.

Niezależnie od tego, czy masz małą, czy dużą kuchnię, możesz maksymalnie wykorzystać jej przestrzeń. Oczywiście względy estetyczne odgrywają ważną rolę, ale trzeba też pomyśleć o funkcjonalności i trwałości. Wymieniliśmy 3 najważniejsze kwestie, o których MUSISZ pamiętać, jeśli chodzi o wybór mebli do kuchni i jej aranżację. 

kuchnia
Photo Shadowfirearts/ pixabay

Co musisz wziąć pod uwagę?

Łatwość czyszcznia – ponieważ używamy kuchni do gotowania i spożywania posiłków, jest to również miejsce, w którym mogą powstać liczne plamy, które mogą potencjalnie uszkodzić ukochany marmurowy blat lub kremowe urządzenia. Zawsze należy brać pod uwagę łatwe w utrzymaniu materiały, ponieważ sprawia to, że czyszczenie i pielęgnacja są łatwe, a my unikniemy stresu. 

Dostępność – Jedną z najważniejszych rzeczy w kuchni jest dostępność – nie chcesz przypadkowo wpaść na szafki kuchenne lub uderzyć kolanem w bok szuflady.

Ogólny projekt – potrzebujesz dobrze zaprojektowanej przestrzeni roboczej. Powinieneś wziąć pod uwagę kształt i wielkość swojej kuchni oraz podstawowe rzeczy, których potrzebujesz w kuchni – a nie rzeczy, które ładnie leżą z boku, takie jak ozdoby lub urządzenia, których nigdy nie będziesz używać.

Tak więc, gdy już określisz przestrzeń, z którą musisz pracować, i podstawowe elementy, które należy dopasować do kuchni, jesteś już na najlepszej drodze do stworzenia pięknej kuchni i jadalni.

Meble kuchenne – na co zwrócić uwagę?

Szafki kuchenne znajdują się na szczycie naszej listy, ponieważ mają duży wpływ na ogólny wygląd Twojej kuchni. Zajmują one po prostu najwięcej miejsca. Może szukasz nowoczesnego stylu, z ładnymi, gładkimi białymi frontami. A może jednak preferujesz bardziej wiejski styl, z drewnianymi meblami, wiszącym czosnkiem czy suszącym się koprem? Dlatego przy projektowaniu kuchni najpierw wybierz styl, a następnie kolory. Jeśli potrzebujesz inspiracji w zakresie szafek i mebli kuchennych, poniżej wymieniliśmy kilka najpopularniejszych stylów.

meble kuchenne
Photo shadowfirearts/ pixabay

Meble kuchenne – różne style

Shaker – ponadczasowy styl, który w ostatnich latach okazał się niezwykle popularny. Są wyrafinowane i eleganckie. Jeśli chcesz zachować chłodną, ​​przewiewną kolorystykę kuchni – wybierz jasnoszary lub granat. Obecnie modne są pastelowe kolory.

Wolnostojący – wolnostojące szafki są przeznaczone dla miłośników otwartej przestrzeni. Ten szczególny styl jest popularny w domach z epoki i tradycyjnych. Nadaje się do dużych kuchni. 

Modern – Nowoczesne szafki są popularnym wyborem dzięki swojej prostocie. Są stworzone w najprostszym stylu, ale  nadal zachowują elegancki i czysty wygląd.

Wybierając kolor mebli, warto pamiętać, aby nie były takie same jak płytki na ścianie czy podłodze. Starajmy się zachować kontrast lub wybrać kolor odróżniający poszczególne części. Jeśli będzie wszystko w jednej tonacji, będzie zbyt monotonnie. Bardzo fajnym i ładnym wizualnie rozwiązaniem jest zrobienie kontrastowych frontów z blatami na meblach kuchennych. 

Miejsca do siedzenia w kuchni

Teraz gdy masz już lepszy pomysł, jakie szafki kuchenne chcesz wybrać, czas wybrać meble kuchenne. Ponieważ kuchnia staje się ulubionym pomieszczeniem w domu, oznacza to, że spędzamy w niej znacznie więcej czasu. Jeśli chcesz stworzyć relaksującą atmosferę, siedzenia kuchenne są koniecznością. Zwłaszcza gdy również spożywacie tam posiłki lub urządzacie pogaduchy z przyjaciółmi. Możesz wybrać siedzenia z oparciem lub taborety. Jeśli masz wyspę w kuchni, fajnym rozwiązaniem są również stołki barowe. 

meble w kuchni
Photo BUMIPUTRA/ Pixabay

Urządzenia kuchenne

Wbudowane urządzenia kuchenne pozwolą Ci zaoszczędzić dużo czasu, kłopotów i miejsca! Podczas gdy w szafkach kuchennych zmieszczą się wszystkie naczynia i sztućce, sprawdź, czy możesz dodać dodatkowe miejsce do ukrycia urządzeń, których tak naprawdę nie chciałbyś pokazywać. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie i wygląda bardzo nowocześnie. W sklepach AGD dostaniemy wiele sprzętów pod zabudowę – piekarnik, lodówka, mikrofala, piekarnik, kuchenka, zmywarka. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here