płytki do kuchni jakie
Photo shadowfirearts/ pixabay

Samodzielne projektowanie domu to duże wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania. Ze względu na to, że kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu, to jej wykończeniu należy poświęcić szczególną uwagę. Zanim jednak poukładamy wszystkie potrzebne nam sprzęty kuchenne i zaczniemy w niej gotować, czeka nas sporo pracy. Oprócz wyboru mebli kuchennych musimy wybrać również płytki, żaluzje lub rolety, firanki, oświetlenie. Dużym wyzwaniem dla wielu z nas jest wybór płytek. Jakie płytki są odpowiednie na ścianę, a jakie na podłogę? W ofercie największych sieci budowlanych znajdziemy różne ich rodzaje i modele, więc łatwo jest się w tym wszystkim pogubić.

Które płytki do kuchni będą najlepsze? Czym się kierować, wybierając płytki ścienne czy podłogowe do kuchni? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

kuchnia
Photo MichaelGaida/ pixabay

Jakie wybrać płytki do kuchni na ścianę?

Kuchenne płytki ścienne to jeden z najchętniej wybieranych sposobów wykańczania przestrzeni kuchennej między szafkami a blatem. Na początek warto powiedzieć słów kilka o rodzajach płytek do kuchni.

Rodzaje płytek kuchennych:

  • płytki szklane – szkło to idealny materiał do kuchni, gdyż łatwo jest go utrzymać w czystości. Płytki szklane wyróżniają się oryginalnością i elegancją. Mogą to być szklane mozaiki, dekory czy listwy;
  • glazura – płytki glazurowane wykonane z ceramiki nadają się wyłącznie do wykończenia ścian, bo są bardzo kruche i lekkie;
  • terakota – płytki kamionkowe, produkowane z gliny, które nadają się zarówno do wykańczania ścian, jak i podłogi;
  • gres – płytki do wykańczania ścian i podłóg, które wyróżniają się szczególną wytrzymałością i trwałością.

Kilka ważnych kwestii, które należy uwzględnić podczas wyboru płytek ściennych

  1. Uwzględniamy styl naszego mieszkania\domu

Dobierając płytki ścienne do kuchni, warto uwzględniać nie tylko styl samej kuchni, lecz także całego mieszkania. Stylistyka płytek na ścianę powinna podkreślać ogólny styl domu czy mieszkania, a nie wprowadzać dysonans.

  1. Ustalamy budżet

Zanim wybierzemy się do sklepu budowlanego, musimy określić budżet, który możemy przeznaczyć na płytki. Obecnie sklepy oferują zarówno płytki budżetowe, jak i te z górnej półki, więc jeżeli masz nawet skromny budżet, to na pewno uda Ci się znaleźć dobrej jakości płytki w przystępnej cenie.

  1. Żadnego mieszania kolorów

Nie dopasuj płytek ściennych do płytek podłogowych w kuchni, gdyż najczęściej to wygląda nieefektownie banalnie. Zamiast tego zaplanuj kontrast kolorów w taki sposób, aby się uzupełniały i wyglądały atrakcyjnie.

  1. Wybieraj płytki odporne na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne

Najlepiej postawić na glazurę i terakotę, gdyż wyróżniają się wysoką jakością, atrakcyjną ceną i posiadają zadowalające parametry techniczne. Nie wymagają specjalnej ochrony i konserwacji. Jeszcze jeden ważny aspekt: płytki powinny być odporne na ogień i łatwe w czyszczeniu.

Oczywiście można samodzielnie zaplanować kuchnię, ale najlepiej to zadanie powierzyć projektantowi, który uwzględni specyfikę naszej kuchni i pomoże w wyborze najlepszego rozwiązania.

kuchnia płytki
Photo TeoMax/ Pixabay

Jakie wybrać płytki podłogowe do kuchni?

Podobnie jak w przypadku płytek ściennych, mamy do wyboru różne rodzaje płytek, takie jak posadzka z gresu, którą trudno zaplamić czy płytki terakotowe i klinkierowe, które niestety są bardzo drogie. Otóż, zanim dokonasz wyboru, musisz dobrze się zastanowić, która posadzka będzie dla Twojej kuchni najlepsza.

3 zasady, którymi należy się kierować przy wyborze kuchennych płytek podłogowych:

  • wybierz łatwe w czyszczeniu płytki;
  • postaw na trwałość i wytrzymałość;
  • dopasuj płytki podłogowe do mebli kuchennych.

I na zakończenie kilka ogólnych porad jak wybierać płytki kuchenne:

  • dobierz rozmiar płytek do rozmiaru lokalu mieszkalnego;
  • pamiętaj o rozwiązaniach kolorystycznych: płytki w jasnych kolorach, podobnie jak polery, sprawdzają się w małych kuchniach, gdyż optycznie powiększają oraz rozjaśniają niedostatecznie doświetlone pomieszczenia;
  • pamiętaj o właściwym doborze koloru fugi, gdyż spoina nie tylko zapewnia ciągłość i brak szczelin na powierzchni ścian czy podłóg, lecz także zdobi aranżowaną kuchnię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here