sprzęty w kuchni
Photo Skitterphoto/ pixabay

Przeprowadzasz się właśnie do swojego pierwszego wymarzonego mieszkania. Musisz więc pomyśleć o urządzeniu wszystkich pomieszczeń – pokoju, kuchni, łazienki. Kuchnia jest sercem domu. To tu przygotowujemy posiłki i spędzamy w niej sporo czasu. Jeżeli mnie masz zakupionego wyposażenia, warto wiedzieć, jakie sprzęty i akcesoria są niezbędne w kuchni, aby łatwo można było przygotować posiłki. Oto lista absolutnego must have w kuchni. 

Każdy domowy kucharz musi od czegoś zacząć. Nic jednak nie zrobisz, nie mając do tego odpowiednich narzędzi. Oto lista najpotrzebniejszych akcesoriów kuchennych, które pozwolą Ci na rozpoczęcie przygody z gotowaniem. 

kuchnia
Photo 089photoshootings/ pixabay

Sprzęty w kuchni – naczynia kuchenne

Patelnie

Smażenie to jedno z najczęstszych czynności w kuchni. Do tego jest nam potrzebna patelnia. Obecnie na rynku jest w czym wybierać. Patelnie mają różne wielkości i są wykonane z różnych materiałów. Bardzo ważne, aby patelnia miała nieprzywierającą powłokę (np. teflonową). Dobrze jeśli patelnia jest lekka, gdyż ciężka, toporna patelnia nie będzie nam dobrze służyć. Ważne, aby mieć kilka patelni o różnych rozmiarach. Mała patelnia przyda się do podgrzania jednego kotleta, który nam został, czy usmażenia sadzonego jajka. Większa patelnia z pewnością przyda się do przygotowania obiadu na kilka osób. Jeśli mieszkasz sam, nie ma sensu kupować patelni, gdzie zmieści się 6 wielkich kotletów, ale 4 już tak. Może ktoś przyjedzie w gości i warto mieć taką patelnię. 

Na rynku kupimy również specjalne patelnie do naleśników. Są one płaskie i łatwo można naleśnik przewrócić. Więc jeśli lubisz naleśniki, warto ją mieć. Inną ciekawą patelnią jest patelnia na jajka sadzone w wyżłobionym miejscem na jajko. Jednak dla początkującej osoby jest to raczej bajer, niż konieczność. 

Garnek do zupy

Standardowy garnek do zupy może pełnić również rolę naczynia do dania jednogarnkowego. Warto mieć minimum 3 garnki o różnej wielkości. Garnek jest potrzebny nie tylko do ugotowania rosołu czy innej zupy, ale również do gotowania makaronu, ziemniaków, sosu. Do zup poleca się wyższe garnki, a do sosów niższe. Do zup odpowiedni jest garnek 6 litrowy.  

Rondel

Nie zawsze jednak musisz podgrzewać wodę na kluski w 6 litrowym garnku. Do tych celów doskonały jest mniejszy rondelek, np. 3 litrowy. Jest on również doskonały do małej ilości zupy, np. z gotowych mrożonek. 

garnek
Photo congerdesign/ pixabay

Sprzęty w kuchni

Foremki do ciasta, tortów

Jeżeli lubisz piec ciasta, będziesz potrzebować do tego specjalnych foremek. Są one dostępne w różnych wielkościach, kształtach. Możesz kupić również tortownice, czy foremki do mufinek. Podłużne foremki nadadzą się również do upieczenia chleba czy pasztetu. 

Miski

Miska jest potrzebna do wielu rzeczy, Warto mieć kilka wielkości. Metalowe zwykłe miski mogą służyć do wymieszania mięsa z przyprawami, czy do wymieszania sałatki. Zaopatrz się w ładniejsze miski, w których możesz podać sałatkę na stół. Wybór jest naprawdę spory. 

Niezbędne akcesoria w kuchni

W kuchni muszą się znaleźć oczywiście sztućce. Oprócz standardowych sztućców do obiadu – widelec, łyżka, nóż, łyżeczka przydadzą się bardziej specjalistyczne akcesoria.

Nóż szefa kuchni

Jeśli jest coś, na czym można zaszaleć w początkującej kuchni, to porządny nóż szefa kuchni. Prawdopodobnie sięgniesz po to narzędzie za każdym razem, gdy będziesz gotować, więc warto zakupić porządny nóż. Dobrze jest kupić zestaw noży, który zawiera różne ich wielkości. Kupując nóż, nie zapomnij także o ostrzałce do noży. Tępy nóż jest w kuchni niedopuszczalny. 

sztućce
Photo NadineDoerle/ pixabay

Deska do krojenia 

Tam, gdzie są noże, tam (powinny być) deski do krojenia. Postanów, że nigdy nie będziesz kroić rzeczy na talerzu lub bezpośrednio na blacie. Nie tylko możesz uszkodzić swój nóż i blat, ale możesz także narażać się na zakażenie żywności, a tym samym siebie, czy gości. Możesz kupić deski plastikowe lub drewniane (polecamy te drugie). 

Sprzęty w kuchni

Do niezbędnych sprzętów zaliczyć trzeba również sprzęt elektryczny, taki jak robot kuchenny, mikser, czy maszynka do mięsa. Możesz także zaopatrzyć się w toster czy opiekacz. Jeśli dużo będziesz gotować, możesz zainwestować w profesjonalny robot kuchenny. 

Sprzęty w kuchni – co jeszcze?

Do innych niezbędnych sprzętów i akcesoriów  w  kuchni zaliczyć trzeba jeszcze:

 • durszlak
 • otwieracz do puszek
 • obieraczka do warzyw
 • talerze
 • drewniane łyżki do mieszania
 • tłuczek do mięsa
 • rękawice kuchenne
 • podkładki, na które postawisz gorące naczynia
 • trzepaczka do ubijania
 • chochla do zupy lub  sosu
 • tarka
 • miarka lub waga kuchenna
 • młynek do pieprzu, soli, kawy
 • solniczka i pieprzniczka
 • blender
 • podstawki na jajka na miękko
solniczka
Photo congerdesign/ pixabay

 

Urządzenie kuchni to nie tylko wybór mebli kuchennych, płytek czy kolorów podłogi. Kuchnia nie będzie pełna jeśli nie zapełnimy jej niezbędnymi akcesoriami. To jak urządzisz swoją kuchnię, jest sprawą indywidualną, jednak, aby gotowanie było możliwe, łatwe i przyjemne musisz mieć kilka niezbędnych artykułów i sprzętów. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi dla początkujących okazały się przydatne. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here