Dywan do salonu

Salon jest miejscem spotkań wszystkich członków rodziny. Szczególnie wieczorami albo w weekendy właśnie w tym pomieszczeniu spędza się najwięcej czasu. Jak urządzić salon, żeby przebywanie w nim sprawiało wszystkim domownikom jak najwięcej przyjemności?

Najlepszy kolor dywanu do salonu

Salon jest pomieszczeniem, które oprócz kuchni jest chyba najbardziej eksploatowaną częścią mieszkania. Domownicy sporą część wolnego czasu spędzają w tej centralnej części mieszkania. Co więcej salon jest pokojem, w którym regularnie pojawiają się goście i właśnie tutaj są oni przyjmowani i goszczeni. Zastanawiając się nad odpowiednim dywanem do salonu, najlepiej wybrać taki, który łączy aspekty wizualne z praktycznymi. Wizualne dopasowanie dywanu do reszty pomieszczenia jest czymś co przy zakupie dywanu głównie bierzemy pod uwagę. Po dywan warto się wybrać dopiero po wyborze koloru ścian i mebli. Stanowczo łatwiej dopasować kolor i wzór dywanu do mebli i ścian niż na odwrót. Styl, w którym urządzony jest salon ma wpływ na to, na jaki dywan się zdecydujemy. Przykładowo do salonu urządzonego w stylu industrialnym najbardziej będzie pasować dywan w kolorze betonu, kamienia, cegły lub stali. Kolory, które można spotkać w opuszczonych magazynach oraz halach świetnie podkreślą industrialny styl. Z kolei dywany, które wpasowałyby się w salon urządzony w styl glamour to z pewnością dywany w kolorze złotym, srebrnym, białym lub czarnym. Cechą charakterystyczną, którą odznaczają się dywany glamour dywanywitek jest często ich połyskująca warstwa, która pasuje do połyskujących mebli, kanap, kryształowych lamp i żyrandoli. Bez względu na to, w jakim stylu urządzimy pokój, to jasny dywan do salonu optycznie powiększy pomieszczenie, a ciemny kolor je pomniejszy.

Rozmiar dywanu

Nie ma ściśle określonych wytycznych, które wskazałyby nam jaki rozmiar dywanu będzie najbardziej odpowiedni do naszego salonu. Niektórzy lubią niewielkie dywaniki rozłożone przy kanapie lub fotelach, inni wolą okrągłe dywany, które rozkładają na przykład na środku dużego salonu albo w części rekreacyjnej, w której umieszczona jest kanapa z kawowym stolikiem. Najtrudniej dopasować dywan żeby nie był ani za duży ani za mały. Nie za dobrym rozwiązaniem jest kupowanie dywanu bez znajomości wymiarów pomieszczenia oraz odległości od poszczególnych mebli. Przyjęła się zasada, która ma swoje uzasadnienie, żeby odległość od ściany oraz drzwi wynosiła około 90 cm. Dzięki temu podczas otwierania drzwi nie będzie się za każdym razem haczyć o krawędzie dywanu. Są miłośnicy dywanu, który zajmuje powierzchnię całej podłogi. Dlatego też na popularności nie tracą wykładziny dywanowe, które są wytrzymałe, odporne na zniszczenia oraz plamy. Coraz częściej jednak do salonu kupowany jest niewielkich wymiarów dywan. Jeśli w salonie jest stół z krzesłami, to w celu ochrony podłogi przed zarysowaniami niektórzy właściciele mieszkania rozkładają pod stołem prostokątny albo owalny dywan. Zasada jest taka, że do owalnego blatu stołu lepsze są owalne dywany do salonu, a do prostokątnego blatu, prostokątne kształty dywanu. Jeśli chodzi o rozmiar dywanu pod stół, to musi on mieć takie wymiary, żeby krzesła nawet po odsunięciu od stołu bezpiecznie i równo na nim stały. Jeśli rozmiar będzie odpowiedni, to nikt nie będzie mieć problemu z odsuwaniem i zasuwaniem krzesła. Tak więc, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego dywanu, to dobrze jest sprawdzić dokładnie wszystkie wymiary dywanu i salonu.

Rodzaj dywanu do salonu

Nikt nam nie zabroni zakupić dywanu, który najbardziej się nam podoba. Czasami jednak lepiej wysłuchać sprawdzonych rad od doświadczonych sprzedawców. Przykładowo okazuje się, że w salonie, a szczególnie pod stołem, przy którym spożywa się posiłki, lepiej jest wyłożyć dywan z syntetycznym, krótszym runem. Oprócz tego, że jest to dywan hipoalergiczny, to jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jest to duża zaleta, szczególnie jeśli dywan narażony jest na codzienne, wielokrotne przesuwanie krzeseł. Poza tym, jeśli w domu mieszka z nami zwierzak z sierścią, to lepszą opcją będzie zakup dywanu z krótszym runem. Po pierwsze, tego rodzaju dywan łatwiej będzie wyczyścić z sierści, a po drugie dywan z długim włosiem byłby chętniej podgryzany i rozdrapywany przez pupili. Jeśli jednak nie mamy kota ani psa, to dywan z długim włosiem w części, przy której umiejscowiona jest kanapa lub fotele z kawowym stolikiem, sprawiłby, że chwile wypoczynku byłyby jeszcze bardziej przyjemne. Niektórzy zdecydowani są na naturalne materiały dywanów. Wełniany dywan ma mnóstwo zalet, między innymi posiada wysokie właściwości termoizolacyjne. Jest to szczególnie istotne w mieszkaniach, w których jest bardzo zimna podłoga oraz jest duża wilgotność.

Dywan w salonie, jeśli jest dopasowany do pozostałej części wystroju, to stanowi piękną dekorację. Jeśli wymiary dywanu są dostosowane do wielkości pomieszczenia, to żadna krawędź dywanu nie będzie przeszkadzać w codziennym przemieszczaniu się. Salon jest wizytówką mieszkania, więc im lepiej dopasowany dywan, tym chętniej w salonie będziemy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here