domy drewniane

Jeśli chcesz kupić swój wymarzony dom i nie możesz się zdecydować, czy powinieneś wybrać dom całkowicie z drewna, dobrym rozwiązaniem tego problemu jest rozważenie zalet i wad. Nie jest tajemnicą, że domy drewniane mają mnóstwo mocnych stron: są bardziej opłacalną alternatywą dla standardowych konstrukcji ceglanych i betonowych; są dobre dla środowiska, ponieważ są częścią natury. To tylko niektóre z dobrych stron posiadania domu z drewna, ale należy również pamiętać o ich wadach.

Jakie są zalety i wady drewnianych konstrukcji?

W niektórych krajach (na przykład w Stanach Zjednoczonych) zdecydowana większość domów jest zbudowana z drewna. Mimo, że w Polsce ten materiał budowlany nie jest aż tak popularny, to można zaobserwować znaczący wzrost tego trendu. Obecnie, w naszym kraju jest coraz więcej firm zajmujących się budową drewnianych konstrukcji i wzrasta również liczba osób, które są zdecydowane na zakup domu drewnianego. Z drugiej strony, prawie wszystkie wyższe budynki, czy to bloki mieszkalne, czy biurowce, od dawna są budowane ze stali i betonu, częściowo ze względu na kwestie związane z bezpieczeństwem i przepisami budowlanymi. Jeśli nadal masz mieszane uczucia, co do drewnianych konstrukcji, to może Ci pomóc ta lista zalet i wad.

Zalety konstrukcji z drewna

  • Szybkość budowy

Chociaż drewniana rama jest zwykle budowana na miejscu, niektóre elementy mogą być prefabrykowane, co pozwala na większą kontrolę szczegółów i znaczne skrócenie czasu budowy.

  • Zrównoważony rozwój

Domy drewniane są, w przeciwieństwie do budynków z betonu i stali, wykonane z odnawialnego zasobu. Ponadto, drewno idealnie nadaje się do recyklingu i ponownego wykorzystania.

  • Korzyści z magazynowania dwutlenku węgla

W trakcie swojego cyklu życiowego drzewa usuwają węgiel z powietrza, ale ten wychwycony węgiel zwracają do gleby i atmosfery, gdy w końcu ulegają rozkładowi. Kiedy jednak do budowy domu używa się drewna, węgiel pozostaje uwięziony tak długo, jak stoi budynek.

  • Właściwości izolacyjne

W porównaniu z innymi materiałami, takimi jak szkło, beton i stal, drewno ma niską przewodność cieplną – innymi słowy, zatrzymuje ciepło i sprawia, że ​​dom jest bardziej energooszczędny.

  • Poprawiona jakość powietrza

Niektóre badania wskazują, że jakość powietrza w budynkach drewnianych jest lepsza, przy mniejszej emisji substancji toksycznych w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi.

Wady konstrukcji z drewna

  • Gnicie drewna

Chociaż poczyniono ogromne postępy w obróbce drewna w celu przedłużenia jego żywotności, nadal jest ono bardziej podatne na gnicie niż beton. Pleśń również stanowi problem w budynkach drewnianych, ze względu na podatność materiału na wilgoć.

  • Ograniczenia strukturalne

Niektóre elementy konstrukcyjne spotykane w bardziej współczesnych domach drewnianych, takie jak elementy wspornikowe lub duże okna, mogą być trudne do wdrożenia, opierając się na drewnianej konstrukcji szkieletowej.

  • Ryzyko pożaru

Stosowanie środków ogniochronnych może ograniczyć ryzyko pożaru w ukończonych budynkach o konstrukcji drewnianej. Jednak należy pamiętać, że drewno to wciąż bardzo łatwopalny materiał.

  • Ograniczenia przepisów budowlanych

Podczas, gdy drewno jest coraz bardziej stosowane do budowy różnych konstrukcji, to ogólnie rzecz biorąc, takie budynki nadal nie mogą być tak wysokie, jak te zbudowane z betonu i stali.

Przed podjęciem życiowej decyzji, jaką jest zakup domu z drewna, ważne jest, aby nie dać się ponieść emocjom, a trzeźwo przemyśleć mocne i słabe strony takich konstrukcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here