Spanie na brzuchu – jak się tego oduczyć?

0
568

Specjaliści przestrzegają, że spanie na brzuchu jest niezdrowe. Ta pozycja może negatywnie wpłynąć na Twój organizm i ogólne samopoczucie. Ale czy spania na brzuchu można się oduczyć? Odpowiedź brzmi: tak! Poznaj sprawdzone sposoby i zadbaj o zdrowy sen!

Dlaczego śpimy na brzuchu?

Przespanie ośmiu godzin w jednej pozycji to rzadkość. Przeciętny człowiek zmienia ułożenie ciała podczas snu nawet 20 razy w ciągu nocy! To, jaką pozycję ostatecznie wybierzesz, może zależeć od wielu czynników.
Według badań przeprowadzonych przez National Sleep Foundation ok. 7% respondentów preferuje spanie na brzuchu i to w tej pozycji zasypia i budzi się każdego ranka. Ten sposób ułożenia ciała zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa i zapewnia komfort cieplny.
Jednak długie przebywanie w pozycji na brzuchu jest niekorzystne dla kręgosłupa i powoduje nadmierny ucisk na narządy wewnętrzne. Spanie na brzuchu często wynika z przyzwyczajenia i można się go szybko oduczyć. Warto to zrobić, aby odciążyć kręgosłup i rano wstać wypoczętym.

Negatywne skutki spania na brzuchu

Lekarze odradzają spanie na brzuchu, ponieważ taki nawyk niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Nienaturalne ułożenie szyi i wygięcie głowy w bok może powodować bóle karku, migreny, a nawet niedotlenienie.
W tej pozycji ręce są uniesione do góry lub oplatają poduszkę, a twarz ściśle do niej przylega. Skutkiem może być przedwczesne wystąpienie zmarszczek, trądzik, a niekiedy również wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego oczu.
Co więcej, spanie na brzuchu prowadzi do powstania zgagi i wywołuje trudności z oddychaniem. Z tej pozycji powinny całkowicie zrezygnować kobiety w ciąży, osoby otyłe oraz osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa.
Być może zapytasz: jak się oduczyć spania na brzuchu? Przeczytaj o niezawodnych sposobach na zmianę nocnych nawyków.

Jak się oduczyć spania na brzuchu?

Śpisz na brzuchu, ponieważ w innej pozycji nie potrafisz zasnąć? Możesz to łatwo zmienić przez wprowadzenie kilku modyfikacji:
Przede wszystkim zwróć uwagę na kołdrę i pościel. Jeśli chcesz poczuć się komfortowo, to wybierz cieplejszą kołdrę i pościel wykonaną z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów.
Warto wymienić materac na twardszy, żeby wygodnie zasnąć w innej pozycji. Na takim podłożu Twoje ciało bez problemu się zrelaksuje i odpręży.
Duże znaczenie ma również odpowiedni dobór poduszki. W tym celu znajdź model o optymalnej wysokości, kształcie i twardości. Taki zestaw sprawi, że wygodnie ułożysz ciało w pozycji na boku lub na plecach i zapewnisz sobie spokojny sen.

Jeśli obawiasz się problemów z zaśnięciem, to bezpośrednio przed pójściem spać wywietrz sypialnię i opuść rolety. Z pomieszczenia warto usunąć sprzęt elektroniczny i inne elementy, które mogą Cię rozpraszać. W niektórych przypadkach pomocne okażą się zatyczki do uszu, relaksacyjna muzyka i opaska na oczy.

Kiedy warto sięgnąć po poduszkę do spania na brzuchu?

Zmiana wieloletnich nawyków wymaga czasu. Dopóki nie nauczysz się prawidłowo układać ciała, możesz skorzystać ze specjalnej poduszki stworzonej z myślą o osobach śpiących na brzuchu. Ciekawą propozycją jest model TEMPUR® Ombracio. Unikalny kształt ułatwia przytulanie poduszki i oddychanie, a materiał nie podrażnia skóry i zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza.
Poduszki TEMPUR® idealnie dopasowują się do ciała i są wyposażone w hipoalergiczne pokrowce. Dzięki nim możesz bezpiecznie spać na brzuchu przez całą noc. Pełną ofertę marki TEMPUR® znajdziesz w sklepie internetowym SalonSnu.pl.
Teraz już wiesz, co zrobić, aby zminimalizować negatywne skutki spania na brzuchu. Pamiętaj, że porannych dolegliwości nie warto bagatelizować. Zdrowy sen korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie, sprawność fizyczną i motywację do działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here