nagrobek

Bliscy zmarłego często są długo pogrążeni w żałobie, jednak po pewnym czasie, warto zastanowić się nad estetycznym wyglądem nagrobka. Powinien on też przetrwać wiele długich lat. Podpowiemy dziś na co zwrócić uwagę oraz czym różni się nagrobek od pomnika.

Pomnik a nagrobek

W dużym skrócie, nagrobek jest miejscem pochówku zmarłej osoby (jego ciała albo prochów). Rzadziej, choć także zdarza się, że jest to pochówek zwierzęcia. Pierwsze konstrukcje architektoniczne pojawiały się już w czasach prehistorycznych, kolejne w starożytnym Egipcie i Grecji, przez renesans aż po czasy współczesne. Na przestrzeni lat różniły się one swoim wyglądem. Co ciekawe, nadal są pewne różnice w nagrobkach, nawet jeśli chodzi o krainy geograficzne w naszym kraju. W niektórych miastach mogą być to zupełnie inne konstrukcje, np. wyższe albo większe. Na zachodzie Polski nagrobki są dość małe i wąskie, w większych miastach takich jak Płock, na cmentarzach można zauważyć bardzo wysokie płyty, które mają dość dużą powierzchnię.

Z kolei pomnikiem nazywa się miejsce upamiętniające dane osoby, a nawet wydarzenie historyczne. To też ta część nagrobka, na której znajduje się krzyż, płyta albo tablica z imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia oraz śmierci. Aktualnie jednak nazwy pomnika używa się zamiennie z nagrobkiem.

Jaki nagrobek wybrać?

Najpierw warto ustalić, jak duży ma być nagrobek. Często jest to związane z wewnętrznymi ustaleniami danego cmentarza, szczególnie jeśli jest na nim mało miejsca na nowe miejsca pochówku. W tym celu trzeba skontaktować się z zarządcą, który może być księdzem.

Na cmentarzach często stosuje się nagrobki pojedyncze albo podwójne. Można też postawić grobowiec rodzinny, jeśli w danym miejscu jest więcej pochowanych osób. Na niektórych cmentarzach jest też możliwość postawienia tablicy upamiętniającej zmarłą osobę, po której zostały prochy w urnie.

Kolejną ważną informacją jest materiał wykonania nagrobka. Najpopularniejszy jest granit, ale można też postawić na marmur, który jest droższy i bardziej odporny na warunki atmosferyczne.

Cena nagrobka zależy od tego, z czego wykonana jest konstrukcja, jakie ma elementy, a także kolor. Koszt może też różnić się w zależności od tego, gdzie jest kupowany. Niestety, niektóre z nich mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Aby inwestycja była długotrwała, pożyczka przez Internet może pomóc Ci finansowo.

Tablica na pomniku – jaka?

Na tablicy na pomniku można umieścić wiele informacji. Najpopularniejsze są oczywiście imię i nazwisko, data urodzenia i data śmierci. Warto też przemyśleć grawerowany portret albo zdjęcie. Możesz też postawić na krótką ważną myśl, która kojarzy się ze zmarłym. Wygląd tablicy na pomniku to sprawa indywidualna, a jej krawędzie mogą mieć różny kształt i szerokość.

Pamiętaj o tym, aby nagrobek był estetyczny i prosty w czyszczeniu. Przemyśl też, gdzie mają być stawiane znicze oraz kwiaty. Oprócz wyglądu, liczy się również funkcjonalność, w końcu to inwestycja na wiele długich lat, a Ty będziesz dbać o miejsce upamiętniające Twoich bliskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here