kolory w kuchni
Photo La-Belle-Galerie/ pixabay

Kuchnia to serce domu, w którym spędzamy wiele czasu (nie tylko Pani domu). Dobrze jest, gdy jest urządzona z gustem i dobrze się w niej czujemy. Dlatego tak ważne są kolory w kuchni. Już od dawna wiadomo, że kolory mają wpływ na człowieka. Jedna go uspokajają, inne dodają nam energii, a jeszcze inne denerwują nas. Warto więc dobrać takie kolory, które nie tylko poprawią nam nastrój, ale będą ładnie komponowały się z resztą mieszkania i dodatkami znajdującym się w kuchni. Białe lub drewniane szafki oraz proste blaty sprawią, że wnętrze kuchni będzie wyglądało ładnie, schludnie, czysto i nowocześnie. Elegancka i prosta kuchnia również może wymagać odrobiny koloru. Niezależnie od tego, czy myślisz o dodaniu nowego koloru ściany, czy o kolorowych akcentach warto wszystko dokładnie przemyśleć. 

kuchnia aranżacja
Photo closewithcindy/ pixabay

Kolory w kuchni – zalecenia

Jeżeli szafki w kuchni nie są najnowsze i wymagałyby wymiany, jednak nie masz funduszy, aby je zmienić, nowy kolor powinien odświeżyć kuchnię i nada jej nowego wyglądu. Nowy odcień koloru ścian, może przekształcić, nudną, upatrzoną już kuchnię w nową, ciekawą przestrzeń, bez długiego i drogiego remontu. 

Dodaj kolor w oprawach oświetleniowych. Obecnie na rynku dostaniesz bardzo dużo ciekawych oświetleń kuchennych w różnorodnej kolorystyce. Kolor zależy od upodobań, jednak bardzo eleganckim rozwiązaniem są oprawy w odcieniach złota, brązów, czerni i bieli.

Nowatorskim rozwiązaniem są farby tablicowe, którymi możesz pokryć część ściany. Miejsce to może być przeznaczone do zostawiania sobie wiadomości, listy zakupów. Będzie to z pewnością ciekawe rozwiązanie. Na farbie tej możesz pisać kredą jak na tablicy. Łatwo się zmywa i nie pozostawia brudnych śladów. Możesz kupić również farbę tablicową do mebli. Farby te dostaniesz w wielu kolorach. 

kuchnia oświetlenie
Photo DokaRyan/ pixabay

Będąc już w tematyce farb, warto zastanowić się, jakie odcienie ścian pasują do kuchni. Tutaj również możesz pomalować ściany, jak chcesz, jednak styliści wnętrz polecają kolory raczej jasne lub pastelowe. Mogą to być odcienie szarości, zieleni, żółci, beżu. Możesz dodać również delikatny róż. Jeśli masz dużą kuchnię, możesz różnymi kolorami zaznaczyć strefy kuchenne – roboczą, jadalną.

Baw się kolorem. Dodaj odrobinę koloru za pomocą kolorowych akcesoriów i zastawy stołowej. Stylowym sposobem na dodanie koloru jest zawieszenie na ścianie stojaka na kieliszki do wina. Powieś tam kolorowe kieliszki, aby uzyskać fajny efekt. 

Kolory w kuchni – czego nie musisz się bać?

Nie bój się dodawać żywych kolorów. Jeśli lubisz czerwień, ale mnie wyobrażasz sobie całej kuchni w tym kolorze, zrób jedną ścianę akcentującą (pokrytą np. farbą tablicową). Możesz też dodać między szafki, a blaty kolorowe szkło lacobel. Jest ono dostępne w różnych kolorach, a także z pięknymi motywami (kwiaty, zwierzęta, nawet krajobrazy). To piękny i nowoczesny dodatek kuchenny. 

aranżacja kuchni
Photo PIRO4D/ pixabay

 

Myślisz, że szary kolor będzie zbyt ponury? Nie prawda! Bardzo ładnie komponuje się z błękitnymi dodatkami oraz kolorystyce plażowej (żółty, kremowy, jasny brąz). Ciepłe szarości wyglądają bardzo korzystnie z ciemnymi szafkami i ciemną podłogą. Jednak, aby szary korzystnie wyglądał, nie może być on zbyt ciemny. Jeśli jednak zdecydujesz się na ciemniejszy odcień, rozjaśnij go jasnymi dodatkami. 

Dodaj do kuchni kolorowe ściereczki oraz kolorowe rękawice, podkładki, tace. Dodatki te możesz zmieniać sezonowo, dobierając odpowiednie kolory. Możesz też wybrać ściereczki z sezonowymi motywami. Nada to Twojej kuchni i całemu mieszkaniu gustownego urządzenia. 

Jeśli masz otwartą kuchnię, wyróżnij pokój i kuchnię innymi kolorami. Będzie się to bardzo ładnie prezentować. Ten sam kolor lub nawet podobne odcienie zleją te dwa pomieszczenia. Innymi kolorami ładnie je oddzielisz, a Twój dom na tym zyska. 

kuchnia
Photo PIR04D/ pixabay

Jak widzisz wybierając kolor do kuchni nie musisz ograniczać się do mody, lub, że coś bardziej wypada lub nie. Możesz tak naprawdę zrobić kuchnię, jaką chcesz. Pamiętaj jednak, że kolorystyka musi wam się podobać, gdyż w kuchni spędza się dużo czasu, a kolor zostaje z nami na lata. Warto więc wymieszać kolory i ewentualnie od czasu do czasu przemalować jedną ścianę (np. kolorową). Przy małej pracy nasza kuchnia się zmieni i nabierze nowych kolorów. Możesz również dodać kolorowe akcenty w postaci wzorów na płytkach kuchennych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here