Jaki materiał zastosować na podłogę

Możliwości wykończenia podłogi we wnętrzach mieszkalnych jest wiele. Przy wyborze konkretnego materiału zawsze warto natomiast zwracać uwagę nie tylko na aspekty wizualne i estetyczne, ale również na te praktyczne. Jaka podłoga sprawdzi się najlepiej, uwzględniając, że przecież każdego dnia poddawana jest intensywnej eksploatacji? Poznaj szczegóły już teraz. 

Drewniany parkiet 

Naturalne deski drewniane wciąż cieszą się ogromną popularnością, chociaż tak naprawdę nie wykazują doskonałych właściwości. Fakt, są ekologiczne, prezentują się naprawdę pięknie we wnętrzach klasycznych, tych retro, skandynawskich czy loftowych, natomiast należy o nie regularnie dbać. Parkiet nie jest w pełni odporny na uszkodzenia mechaniczne, może ulegać zarysowaniom, ścieraniu, trwałym zabrudzeniom czy wypaczaniu. Nie zaleca się stosowania desek z drewna na podłogę w łazience czy w kuchni, ponieważ nie są całkowicie odporne na działanie wody. Pamiętaj również, że parkiet należy regularnie konserwować i poddawać renowacji. Inwestycja związana z taką podłogą nie jest też tania, producenci różnych materiałów wykończeniowych oferują różne, znacznie tańsze opcje, z których też można korzystać. 

Płytki podłogowe 

Chociaż drewno nadaje ciepły, przytulny klimat wnętrzom, to jednak coraz częściej zastępowane jest płytkami podłogowymi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są one w pełni praktyczne. Łatwo utrzymać je w czystości, są odporne na brud, tłuszcz, działanie wody, wilgoci i wysokich temperatur. Są też antypoślizgowe i wykazują doskonałe przewodnictwo cieplne, biorąc pod uwagę chęć zastosowania ogrzewania podłogowego. Doskonałym zamiennikiem naturalnego drewna na podłogę mogą być płytki drewnopodobne, które imitują deski. Dzięki temu uzyskuje się dokładnie taki sam design każdego wnętrza. Ponadto płytki podłogowe mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu, również w łazience czy w kuchni. Są odporne na ciężar, nie rysują się, nie ścierają, nie pękają ani nie odbarwiają. Funkcjonują w swojej doskonałości przez wiele lat i nie wymagają żadnych prac renowacyjnych. 

Warto także zwrócić uwagę, że płytki na podłodze mogą stanowić świetny element dekoracyjny. Rozmaite wzory, kolory oraz różna struktura płytek daje możliwość dopasowania podłogi wedle indywidualnych potrzeb, gustu czy pożądanej estetyki pomieszczenia.

Panele na podłogę 

Panele stanowią tańszą alternatywę dla drewnianego parkietu, chociaż nie wykazują idealnej jakości. Najczęściej nie są odporne na działanie wody, mogą ulegać zarysowaniom czy ścieraniu, nie zawsze są odporne na plamy. Ich zaletą jest na pewno szeroki wybór pod względem kolorów, wzorów i struktury. Sprawdzają się w sypialni czy reprezentacyjnym salonie, ale nie zaleca się ich stosowania w łazience, kuchni czy w przedpokoju. Walorem paneli jest ich niska cena i łatwy montaż, problemu nie stanowi również ich wymiana w razie takiej potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here