ladne mieszkanie

Potrzeba dachu nad głową jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Niektórzy mieszkają z rodziną, inni wynajmują mieszkanie samodzielnie lub z przypadkowymi obcymi ludźmi, a jeszcze innym udało się zamieszkać we własnym, samodzielnym mieszkaniu. Jakie są sposoby, żeby zamieszkać osobno, tylko ze swoją najbliższą rodziną?

Wynajem mieszkania

Młody człowiek, który zaczyna się usamodzielniać, jeśli pragnie przenieść się do dużego miasta, to najczęściej szuka mieszkania na wynajem Wrocław, Warszawa, Kraków, Katowice, Gdańsk, Poznań lub inne miejsce. Duże miasta mają ten mankament, że opłaty, które życzą sobie właściciele mieszkań są bardzo wysokie. Oprócz kwoty, którą trzeba zapłacić właścicielowi zgodnie z zawartą umową, często trzeba do tego doliczyć jeszcze opłaty za czynsz oraz zużyte media. Dlatego, zanim podpisze się umowę, to warto dopytać i domówić wszystkie szczegóły. Czytelne umowy wynajmu mają deweloperzy. Jakość i wyposażenie mieszkań jest bardzo zróżnicowane. Niektóre mieszkania mają zniszczone, stare i zużyte wyposażenie, inne są wyposażone w zadbane meble i dobrej jakości sprzęt, a jeszcze inne prezentują bardzo wysoki standard. Zanim więc ktoś zobowiąże się umową do wynajmu, dobrze jest zobaczyć na żywo mieszkanie, a nie polegać tylko na zdjęciach, które są niewiadomej daty ich wykonania. Rozpoczynając wynajem, bardzo często trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z kaucją za mieszkanie. Kwota kaucji to co najmniej wysokość jednomiesięcznych opłat, a najczęściej dwu albo nawet trzykrotność miesięcznych kosztów. Okazuje się więc, że nie zawsze łatwo jest zarobić tyle, żeby opłacić wynajmowane mieszkanie oraz samodzielnie utrzymać się finansowo.

Mieszkanie komunalne

Bardzo wysokie koszty związane z comiesięcznymi opłatami za wynajem albo ceny własnościowych mieszkań i wysokie raty kredytów sprawiają, że duża część społeczeństwa nie może sobie pozwolić na usamodzielnienie się. Tego typu osoby starają się o tak zwane mieszkanie komunalne lub socjalne. Czym się wyróżniają tego typu mieszkania? Mieszkanie socjalne jest przeznaczone dla osób, które mają bardzo małe możliwości finansowe, stąd kwota czynszu jest niższa od kwoty czynszu w mieszkaniu komunalnym. Socjalne mieszkania często mają jednak dużo niższy standard od mieszkań komunalnych. Mieszkanie komunalne jest lokalem, który również jest własnością gminy. Jeśli jest się osobą lub rodziną o niskich dochodach oraz spełnia się warunki, które każda gmina ustala według własnych wytycznych, to śmiało można składać wniosek o przydział tego typu mieszkania. Po wypisaniu wniosku i dołączeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, a następnie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez urząd, zostaje się wpisanym na listę oczekujących na mieszkanie. Kolejnym, najbardziej wymagającym cierpliwości etapem, jest oczekiwanie na otrzymanie propozycji mieszkania. Czasami może to trwać nawet kilka lat. W międzyczasie sytuacja finansowa osób starających się o mieszkanie socjalne lub komunalne może się na tyle zmienić, że pojawi im się możliwość zakupu własnościowego mieszkania za gotówkę, na kredyt lub częściowo za gotówkę, a częściowo na kredyt.

Własnościowe mieszkanie

Ceny mieszkań w ostatnim roku znacznie poszły do góry. Szczególnie w dużych miastach bardzo odczuwalny jest wzrost cen za metr kwadratowy mieszkania. Co gorsza, wysokie stopy kredytowe oraz wysoka inflacja, a co za nią idzie, realny spadek dochodów gospodarstw domowych, odsuwają w czasie marzenia o posiadaniu własnego mieszkania. Deweloperzy, żeby zaradzić tej niełatwej sytuacji, próbują jak najbardziej zaoszczędzić koszty związane z budową nowych osiedli. Jednym z takich praktycznych sposobów, nie wpływających na jakość budynków, jest zakup tańszych działek pod inwestycję. Mieszkania Smolec, dzięki temu, że zostały wybudowane nie w samym centrum dużego miasta, ale w miejscowości pod miastem, znacznie odbiegają cenowo od wysokich cen miejskich. Jeśli więc sytuacja na rynku mieszkaniowym kogoś niemiło zaskoczyła, to zamiast rezygnować w ogóle z zakupu, lepiej jest przemyśleć zakup nowego mieszkania własnościowego kilka lub kilkanaście kilometrów od dużego miasta. Jakość wykonania tych mieszkań niczym nie odbiega od inwestycji w mieście, a dodatkową korzyścią jest spokojniejsza okolica, więcej zielonych terenów, no i co najważniejsze, atrakcyjniejsza cena za metr kwadratowy mieszkania.

Każdy człowiek chciałby mieć swój samodzielny kąt i dach nad głową. Czasami trzeba poczekać wiele lat, zanim taka możliwość pojawi się w naszej sytuacji. W międzyczasie trzeba umieć podjąć rozsądne decyzje dotyczące tego, czy zostać w rodzinnym domu, czy wynająć mieszkanie czy starać się o socjalne lub komunalne lokum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here