Jak stworzyć idealny domek dla chomika

Chomiki są popularnymi zwierzętami domowymi, które często trafiają do swoich opiekunów jako pierwsze zwierzątko dla dziecka. Gryzonie te cieszą się uwagą ze względu na swoje małe wymagania hodowlane, które ułatwiają dziecku i rodzicom opiekę nad pupilem. Jednak nawet one potrzebują odpowiednio urządzonego miejsca do mieszkania. O co zatem warto zadbać, aby chomik był naprawdę szczęśliwy w swoim domku?

Domek w domku, czyli kryjówka w klatce

Chomiki mieszkają w klatkach – co do tego nikt nie ma wątpliwości. Jednak sama, pusta klatka nie wystarczyłaby zwierzątku do szczęśliwego życia, dlatego należy pomyśleć o jej odpowiednim wyposażeniu. W pierwszej kolejności należy umieścić w niej więc domek, który chomik będzie mógł wykorzystać jako kryjówkę.

Dlaczego kryjówka jest taka ważna? Każde zwierzątko może poczuć się zestresowane lub wystraszone z różnych powodów, na przykład nadmiaru interakcji z domownikami lub innymi czworonogami, albo z powodu odwiedzających ich gości. Kryjówka będzie w takim przypadku potrzebna do tego, aby chomik mógł się w niej ukryć i odpocząć. Dzięki temu zmniejszy się poziom jego stresu i zwierzątko z pewnością będzie szczęśliwsze.

Miejsca do zabawy i odpoczynku

Chomik to zwierzątko, które równie dużo bawi się, co odpoczywa. Dlatego też jego klatka powinna zostać wyposażona w różnego rodzaju zabawki i dodatkowe miejsca wypoczynkowe, które pozwolą mu wybierać ulubiony zakątek oraz rodzaj aktywności w zależności od aktualnego samopoczucia.

O domku-kryjówce już wspominaliśmy, jednak kolejną atrakcją, w której chętnie odpoczywają chomiki, są wszelkiego rodzaju miękkie posłania oraz hamaki. Warto zainwestować w specjalnie przeznaczone dla nich, zawieszane miejsca do spania, aby mogły cieszyć się jak największym komfortem.

Jedną z chętnie wybieranych zabawek dla chomika jest kołowrotek, który pozwala zwierzątku spożytkować energię. Chomiki lubią bieganie i aktywność, a niewielki obszar klatki zazwyczaj nie pozwala im w pełni cieszyć się swobodą. Kołowrotek pozwoli gryzoniowi wyszaleć się i spożytkować te pokłady energii, których inaczej nie mógłby wykorzystać. Przyczyni się też do poprawy jego zdrowia, ponieważ ruch uchroni gryzonia przed przybraniem na wadze.

Zabawa dla chomika to jednak coś więcej niż samo bieganie. Wiele z nich lubi też inne aktywności, często połączone ze zdrowymi dla zdrowia praktykami, jak choćby zabawa i obgryzanie patyczków. Można położyć więc dla nich w klatce tunele, specjalne zabawki, które spiłują od razu zęby czy inne małe przedmioty, które zachęcą je do spędzania wesoło czasu.

Akcesoria do jedzenia i picia

Oczywistym elementem wyposażenia klatki są miseczka na jedzenie i poidełko. Często, zwłaszcza jeśli kupujemy gotowe klatki dla chomików z wyposażeniem, są one już przygotowane w zestawie, dlatego nie trzeba martwić się o ich dodatkowe kupowanie. Jeśli jednak nie będzie ich w środku, koniecznie należy o nich pamiętać, by karmienie gryzonia było wygodniejsze i aby zawsze miał dostęp do czystej, świeżej wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here