Jak domyć płytki z fugi

Fugi pełną zarówno użytkową, jak i dekoracyjną funkcję. Po zakończeniu prac glazurniczych często na powierzchni płytek zostają resztki tego produktu. Nierzadko są one uciążliwe do usunięcia, zwłaszcza jeżeli substancja ta zdążyła już zaschnąć. Dlatego po zakończeniu remontu czy układania płytek, warto skontrolować jak najszybciej stan prac, aby w razie potrzeby usunąć pozostałości fug z płytek. W jaki sposób przeprowadzić taki proces? Przedstawiamy 3 sposoby.

Czyszczenie zaschniętej fugi domowymi sposobami

Pozostałości fugi są trudne do usunięcia ze względu na to, że zwłaszcza jej cementowa wersja szybko twardnieje i tworzy trwałą powłokę, silnie przywierają do powierzchni płytek. Jeżeli więc nie zostanie usunięta od razu po aplikacji, proces taki może wymagać od nas użycia specjalnych narzędzi czy preparatów. Płytki gresowe o błyszczącej, gładkiej powierzchni bardzo często można jednak wyczyścić, wykorzystując domowe sposoby. Modele o matowej porowatej powierzchni z kolei są bardziej podatne na wchłanianie fugi, co dodatkowo utrudnia jej usunięcie.

Jeżeli już fuga na płytkach zdążyła zaschnąć, lecz nie jest jeszcze bardzo twarda, można do jej usunięcia wykorzystać ciepłą wodę z octem wymieszaną w proporcji 1:1. Do takiego roztworu warto dodać także sodę oczyszczoną, aby zwiększyć skuteczność czyszczenia. Taką mieszankę należy nakładać za pomocą gąbki lub ściereczki, a następnie pozostawić na wybranej powierzchni przez kilkanaście minut tak, by fuga zmiękła. Za pomocą delikatnej szczotki trzeba usunąć resztki fugi, unikając przy tym używania ostrych narzędzi, aby nie zniszczyć płytek. Następnie należy spłukać je ciepłą wodą i wypolerować suchą szmatką.

Czyszczenie fugi specjalistycznymi środkami

W przypadku zaschniętej fugi cementowej lub epoksydowej nierzadko domowe sposoby okazują się niewystarczające. Dlatego wówczas warto wesprzeć się specjalistycznymi środkami, a są to preparaty do usuwania fug dostępne w sklepach budowlanych. Wybierając taki produkt, należy zwrócić uwagę, aby był on przeznaczony do usuwania konkretnie użytej fugi, a więc cementowej lub epoksydowej. Istotne jest również, aby był on bezpieczny dla rodzaju płytek, jakie mamy w domu. Należy go nałożyć za pomocą gąbki lub szmatki bądź też pędzla i postępować zgodnie z instrukcją. Zazwyczaj preparat taki zostawia się na kilka minut, aby zmiękczyć fugę, a następnie usuwa za pomocą plastikowej szpatułki lub szczotki i spłukuje wodą.

Mechaniczne usuwanie fugi

W przypadku wyjątkowo uporczywych i zaschniętych pozostałości fugi na płytkach można spróbować usunąć je metodą mechaniczną przy użyciu specjalnych narzędzi ściernych. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy nie zostawią one zarysowań na płytkach. Wśród narzędzi, które można wykorzystać w takim celu, wymienia się tzw. „magiczną gąbkę” lub też papier ścierny o granulacji 400-600. W takim przypadku należy najpierw namoczyć płytki ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, a następnie delikatnie pocierać zaschnięte resztki fugi gąbką ścierną lub papierem ściernym. Należy jednak działania takie przeprowadzać z dużą ostrożnością, aby nie uszkodzić płytek i decydować się na takie rozwiązanie tylko wtedy kiedy jesteśmy pewni, że są one odporne na zarysowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here