astygmatyzm

Wzrok – niezwykle istotny zmysł, który polega na odbieraniu bodźców wywoływanych przez pewien zakres promieniowania elektromagnetycznego ze środowiska (tą część widma nazywamy światłem widzialnym). Niestety nasze zmysły posiadają wady, jedną z takich wad wzroku jest „astygmatyzm”.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, czyli niezborność oka jest wadą wzroku, która uniemożliwia oku prawidłowe skupianie promieni świetlnych. Kształt naszych oczu nie jest idealnie kulisty, ma to wpływ na siłę łamiącą układ optyczny oka. W przypadku astygmatyzmu nieregularności te są większe, niż standardowo. Wada ta jest spowodowana nieregularnościami soczewki lub rogówki, przez co promienie świetlne nie są skupiane precyzyjnie na siatkówce, a widziany obraz nie jest ostry.

Aby bardziej zobrazować lub uprościć wam zrozumienie tej wady, pobawimy się lupą i promieniami słonecznymi. Kiedy w słoneczny dzień, skupimy promienie słoneczne za pośrednictwem lupy w jednym małym punkcie, dojdzie do znacznego zwiększenia ciepła w tym punkcie, co przełożyć się może na oparzenie skóry, dymienie lub zapłon rzeczy, elementu na którym powstało skupienie promieni słonecznych (w zależności na co skierujemy punkt skupienia) – tak prawidłowo działa oko. Natomiast w przypadku niepoprawnego skupienia, ciepło promieni słonecznych zostanie rozproszone na większą powierzchnie, w skutek czego możemy nie zobaczyć, odczuć żadnych efektów lub po prostu otrzymać słaby efekt – tak wygląda astygmatyzm.

Leczenie astygmatyzmu

Leczenie astygmatyzmu odbywa się poprzez jego korygowanie (poprawienie skupiania światła widzialnego). Korygować wadę możemy na kilka sposobów:

– okulary korekcyjne – jest to przyrząd optyczny zmniejszający lub znoszący skutki nabytej lub wrodzonej wady wzroku. Niestety nie wiadomo kto je wynalazł, legenda głosi, iż był to angielski filozof Roger Bacon. Jednakże, już ponoć rzymski cesarz Neron (ur. 15 grudnia 37r. w Ancjum, zm. 9 czerwca 68r. w Rzymie) walki gladiatorów oglądał przez specjalnie wyszlifowany szmaragd,

– soczewki kontaktowe korekcyjne – tak samo jak okulary, jest przyrządem do korygowania wzroku. Soczewkę w przeciwieństwie do okularów umieszcza się bezpośrednio na rogówce oka. Pierwszym polskim producentem soczewek były Śląskie Zakłady Mechaniczno-Optyczne OPTA. Już w roku 1977 zamontowały holenderski sprzęt do produkcji soczewek kontaktowych oraz rozpoczęły ich produkcję jako pierwsze przedsiębiorstwo w Polsce,

– LASIK (laser assisted in situ keratomileusis – Laserowa Korekcja Astygmatyzmu) – jest procesem dwuetapowym i polega na modelowaniu rogówki oka przy pomocy wiązki promieni laserowych. Dla pacjenta operacja jest mało skomplikowana, nie wymaga narkozy lub pobytu w szpitalu. Niezbędna jest jednak konsultacja ze specjalistą, który na podstawie badań zadecyduje o zakwalifikowaniu do zabiegu.

Więcej informacji na temat tej wady np. o przyczynach, rodzajach lub objawach, możecie dowiedzieć się na oficjalnej stronie kliniki Aestetic Clinic pod adresem: wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here