Gdzie zakupić pomoce do Metody Krakowskiej

Czym jest Metoda Krakowska? Dlaczego warto się nią zainteresować? Gdzie zakupić pomoce dla dzieci do tej terapii? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Rodzice, których dzieci mają problemy rozwojowe, rozpaczliwie poszukują skutecznej terapii, która pomogłaby ich dzieciom. Terapeuci też szukają skutecznych metod stymulacji dzieci z zaburzeniami takim jak autyzm, zespół Aspergera, alalia itd. Dla takich osób przygotowaliśmy informacje dotyczące Metody Krakowskiej – terapii opracowanej przez polskich naukowców.

Czym jest Metoda Krakowska?

Istnieje wiele nurtów, które wskazują kierunek pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Metoda Krakowska jest stosunkowo młodą terapią i wyróżnia się na tle innych. Czym zaskakuje Metoda Krakowska? Przede wszystkim celem terapii jest rozwój wszystkich funkcji poznawczych dziecka. Terapia oparta jest na opracowaniach naukowych dotyczących funkcjonowania naszego mózgu. Na ich postawie stwierdzono, że ukierunkowaną i celową stymulacja mózgu można wpłynąć na rozwój nowych umiejętności u dziecka. Neuroplastyczność mózgu jest niesamowita i możemy się o tym przekonać pracując z dzieckiem według zaleceń Metody Krakowskiej. Co w praktyce to oznacza? Dziecko, bez względu na rodzaj zaburzeń, może „dogonić” w rozwoju dzieci zdrowe.

Jednym z głównych elementów Metody Krakowskiej jest wczesna nauka czytania. To też jest element wyróżniający tą formę terapii. Dlaczego dziecko, które nie umie komunikować się nawet z rodzicami i ma problemy z mową, ma uczyć się czytać? Okazuje się, że dzieci bardzo szybko przyswajają sobie tę umiejętność, a ona pozwala im rozwinąć inne umiejętności – mowę, komunikację itd. Zbudowanie systemu językowego u dziecka poprzez naukę czytania przynosi świetne rezultaty. Oczywiście trzylatek nie uczy się czytać zgodnie ze sposobem przyjętym w systemie edukacji. Metoda Krakowska to symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania – dziecko poznaje samogłoski i sylaby, a nauka odbywa się w trzech etapach naśladujących naturalny proces nauki mowy: powtarzanie, rozumienie, nazywanie. Dzięki tej metodzie nawet małe dzieci, w wieku trzech, czterech lat potrafią pięknie czytać.

Główne zasady Metody Krakowskiej

Praca ze słuchawkami. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Metody Krakowskiej jest praca ze słuchawkami. Płyty ze specjalnie nagranym programem muszą być odtwarzane na słuchawkach zazwyczaj przez 10 minut każdego dnia. Początkowo dziecko może mieć trudności z zaakceptowaniem takiej formy pracy, jednak z czasem przyzwyczaja się i samo upomina o swoje słuchawki.
Praca przy stoliku. Kolejnym charakterystycznym wymogiem dla Metody Krakowskiej jest praca z dzieckiem przy stoliku. Chodzi o stworzenie wspólnego pola uwagi razem z dzieckiem. Zadania wykonywane przy stoliku to jedne z ulubionych przez dzieci w Metodzie Krakowskiej.
Codzienna praca w domu. Stymulacja mózgu odbywa się nieustannie, a najchętniej dziecko uczy się wśród najbliższych. Dlatego w Metodzie Krakowskiej tak bardzo ważne jest ćwiczenie z dzieckiem w domu. Mogą się w to zaangażować rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Oczywiście wszystkie wykonywane z dzieckiem zadania muszą być zgodne z wytycznymi terapeuty.
Terapia powinna się zacząć przed 3 rokiem życia dziecka. Oczywiście późniejsza praca też jest ważna i potrzebna. Jednak do trzeciego roku życia mózg wykazuje największą neuroplastyczność i warto to wykorzystać.

Pomoce terapeutyczne do Metody Krakowskiej

Rodzice, którzy pracują z dzieckiem w domu, a także terapeuci Metody Krakowskiej potrzebują odpowiednich do poziomu rozwoju dziecka pomocy terapeutycznych. Nie mogą to być dowolne pomoce do terapii – muszą one odpowiadać założeniom Metody Krakowskiej. Juniora.pl to pierwszy sklep internetowy w Polsce, który zaczął oferować wszelkie akcesoria i pomoce do terapii Metodą Krakowską. Jest wyjątkowy, ponieważ prowadzą go osoby, które mają bardzo dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat Metody Krakowskiej. Zakupy w sklepie są bardzo intuicyjne i szybkie. Dzięki wyraźnemu podziałowi produktów na kategorie odpowiadające obszarom pracy Metody Krakowskiej w szybki sposób można znaleźć potrzebne artykuły. Znajdują się wśród nich pomoce do ćwiczeń lewopółkulowych, do terapii ręki, ćwiczeń pamięci, nauki czytania, a także zabawki drewniane i akcesoria przydatne w wykonywaniu różnych zadań.


Pakiet 18 zeszytów z serii Kocham czytać przeznaczony do symultaniczno-sekwencyjnej nauki czytania.


Układanka do ćwiczenia sekwencji.


Gra ze zdjęciami ukazującymi emocje – w konkretnych sytuacjach lub tylko za pomocą mimiki. Dziecko uczy się rozpoznawać emocje takiej jak radość, smutek, złość itd.

Wraz z upływem czasu potrzebne są nowe pomoce do pracy z dzieckiem. W sklepie juniora.pl zawsze pojawiają się nowości, które urozmaicają zadania wykonywane przy stoliku.

Opracowanie Metody Krakowskiej to ważny kamień milowy w walce o prawidłowy rozwój dzieci.

Więcej ciekawostek znajdziesz w serwisie https://kolekcjonerzy-krakow.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here