Czerwone plamy na skórze

Kiedy się stresujemy bądź chcemy wypaść jak najlepiej, bardzo często zdarza nam się czerwienić. Nie ma w tym nic niepokojącego, jeśli jednak zauważamy coraz więcej czerwonych plam i to na całym ciele, warto się temu zjawisku przyjrzeć. Czerwone zmiany na ciele to zazwyczaj objaw choroby lub zaburzenia, jednak ich podłoże bywa bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj wywołuje je alergia, lecz przyczyną może być także infekcja, problemy z krążeniem czy zaburzenia metaboliczne. Co jeszcze oznaczają czerwone plamy na ciele? Podpowiadamy.

Czym mogą być czerwone plamy na ciele?

Czerwone plamy na skórze pojawiają się zarówno na ciele, jak i na twarzy. Mogą mieć postać niewielkich pęcherzyków lub dużych zmian. Czasami to podskórne zmiany, innym razem wiążą się one z pojawieniem swędzących wykwitów. Przyczyny czerwonych plam na ciele u dorosłych często jesteśmy w stanie określić samodzielnie, poprzez analizę pielęgnacji oraz stosowanych produktów. Ponadto czerwone plamy na ciele u dorosłych czasami pojawiają się w wyniku starzenia się skóry, w której zachodzą zmiany pigmentacyjne i naczyniowe.

Często uważamy czerwone plamy na twarzy za szczególnie dokuczliwe ze względu na ich widoczność. Trzeba jednak pamiętać, że poza maskowaniem ich makijażem, konieczne jest określenie ich pochodzenia. Bardzo często plamy na skórze to objaw skóry naczynkowej. Mogą mieć one postać niewielkich różowych przebarwień w łagodnej postaci.

Sposoby na czerwone plamy na ciele

Najprostszym sposobem na odpowiednie zareagowanie jest obserwacja skóry i odstawienie kosmetyku, który zaczęliśmy niedawno stosować. Złagodzenie podrażnień i uczuleń wymaga używania preparatów hipoalergicznych. Nie warto dodatkowo obciążać skóry dużą ilością kremów, zamiast tego w ciągu dnia aplikujmy na twarz wodę termalną, która doskonale ukoi skórę twarzy. Można zażyć specjalne wapno dla alergików – z kwercetyną. Po silniejsze leki antyhistaminowe musimy udać się do lekarza.

Wiele osób z wrażliwą i alergiczną skórą zastanawia się, w jaki sposób o nią dbać. Jak pielęgnować skórę twarzy, żeby uniknąć czerwonych plam na skórze i innych nieprzyjemnych objawów? Istnieją pewne złote zasady pielęgnacji wrażliwej skóry. Przede wszystkim należy zacząć od delikatnego oczyszczania. Płyn micelarny czy hipoalergiczna emulsja poradzą sobie z usunięciem sebum i zanieczyszczeń. Dalszym etapem jest odpowiedni poziom nawilżenia. Raz na tydzień warto jest również złuszczać martwe komórki naskórka.

Co jeszcze warto wiedzieć o zaczerwienieniach na skórze?

Jeśli dokucza nam uczulenie i czerwone plamy na twarzy, jak najszybciej rozważ zmianę kosmetyków do pielęgnacji. Dbanie o skórę w odpowiedni sposób i właściwie dobrane preparaty to klucz do złagodzenia podrażnień i uczuleń. Skóra wrażliwa i alergiczna to nie wyrok – przy przestrzeganiu pewnych zasad jesteś w stanie zadbać o nią tak, żeby nie odczuwać żadnego dyskomfortu. Postaw na hipoalergiczne dermokosmetyki zamiast preparatów dostępnych w każdej drogerii, które mogą podrażnić delikatną skórę.

Warto również rozważyć krem na egzemę, ponieważ to ona często jest winowajcą naszych problemów. Czerwone plamy na skórze można również leczyć, zależnie od przyczyny ich powstania. Gdy czerwona plama na skórze nie znika samoistnie lub towarzyszą jej inne objawy, niezbędna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który pomoże zidentyfikować przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku stwierdzenia choroby zakaźnej, rodzaj leczenia uzależniony jest od powodującego ją patogenu. Choroby wirusowe zwykle leczy się objawowo, zwalczając jedynie ból i towarzyszącą gorączkę, natomiast choroby bakteryjne i grzybicze wymagają stosowania antybiotyków miejscowych lub doustnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here